olimpia;TOKIÓ 2020;

2020-10-06 17:30:17

Ötven lépésben csökkenti a tokiói olimpia költségvetését a NOB

A változtatásokról annak érdekében döntöttek, hogy ne kelljen korlátozni a versenyszámok mennyiségét, illetve a 15 400 fős sportolói létszámot az olimpián és a paralimpián.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) ötven intézkedést tervez a koronavírus-járvány miatt jövő nyárra halasztott tokiói játékok költségvetésének csökkentésére.

A NOB végrehajtó bizottsága szerdán tekinti át a tervezett változtatásokat, amelyeket annak érdekében hozott, hogy ne kelljen korlátozni a versenyszámok mennyiségét, illetve a 15 400 fős sportolói létszámot az olimpián és a paralimpián. Az intézkedések nem érintik a megnyitó- és záróünnepséget, a 121 napos váltófutást az olimpiai lánggal és a tévéközvetítésekben látható helyszíneket sem. A tervek szerint csökkentik a szponzori küldöttségek létszámát, kevesebb tolmácsot alkalmaznak, kisebb mennyiségű kabalafigura-öltözék készül, továbbá törlik a csapatok fogadóünnepségeit. 

A NOB és a szervezőbizottság további egy-két százalékot kíván lefaragni a 12,6 milliárd dollárra becsült költségvetésből, amely a japán kormány által tavaly elvégzett vizsgálat nyomán akár ennek a kétszerese is lehet.

Muto Tosiro, a szervezőbizottság ügyvezetője elismerte, a házigazdák dolgát nehezíti, hogy néhány szponzor a gazdasági nehézségekre hivatkozva nem újította meg szerződését. 

A rendezők év végén vagy 2021 elején teszik közzé döntéseiket a hazai és külföldi szurkolók beengedéséről a versenyhelyszínekre, továbbá a sportolók Japánba belépésének körülményeiről. Az ázsiai országban eddig mintegy 1600 áldozatot követelt a koronavírus-járvány, ezért a kormány 159 ország állampolgárai számára szigorú feltételeket szabott a beutazáshoz.

A legfrissebb felmérés szerint a japánok több mint a fele azt szeretné, hogy a tokiói olimpia és paralimpia eseményein csak korlátozott számban legyenek jelen nézők. A megkérdezettek 15,6 százaléka szerint az lenne a legjobb, ha az ötkarikás játékokat egyáltalán nem tartanák meg. Tizenegy százalék gondolja úgy, hogy a versenyeket nézők nélkül kell megrendezni, és csak 7,2 százalék vélekedett úgy, hogy egyáltalán nincs szükség korlátozásokra.

A felmérés azt is kimutatta, hogy a válaszadók a legjobban a maratonfutást várják. Az atlétikai versenyek zárószámát – amelyet hagyományosan az olimpia utolsó napján rendeznek – a japánok nem a fővárosban, hanem az attól 800 kilométerre északra fekvő Szapporóban bonyolítják le, a tokiói hőségtől való félelem miatt.

A 2021-re halasztott, de elnevezését – Tokió 2020 – megőrző nyári olimpiára július 23. és augusztus 8. között kerül sor, a paralimpiát pedig augusztus 24. és szeptember 5. között tartják.