Boris Johnson;koronavírus;COVID-19;

2020-10-14 16:54:33

Johnson nem hallgat a közegészségügyi szakértőkre

Szerdán életbe lépett a három fokozatú kockázati besorolási rendszer Angliában. Az egyelőre egyetlen, a legveszélyesebb kategóriába tartozó régió, Liverpool és környéke méltatlanul, elvadult tömegjelenetekkel búcsúzott az eddigi szabadságjogoktól.

Az e sorok írásakor legfrissebb angliai statisztikák szerint június eleje óta a legmagasabbra, 143-ra kúszott fel a diagnózistól számított 28 napon belül Covid-19 következtében otthoni körülmények között elhunytak száma, egyben több mint 17 200 új esetet regisztráltak. Míg még néhány hete azt jelentették, hogy a megbetegedések görbéje egyre magasabbra emelkedik, de a kórházak konganak az ürességtől és változatlanul alacsony a koronavírus okozta elhalálozások aránya, mára a helyzet drámaian megváltozott.

Az egész országra, de a legveszélyeztetettebb kategóriába sorolt Liverpoolra különösen érvényes, hogy - amint ezt a helyi kórház egyik orvosa a Sky News-nak nyilatkozva elmondta, - "korlátozott a kapacitás az intenzív osztályon, de még aggasztóbb, hogy a betegek hordágyon várakoznak hozzáférhető ágyra". Nem csoda, hogy doktorok "visszataszítónak és szívszaggatónak" nevezték a Beatles városának központjában este 10 óra, a kocsmák jó időre való bezárása után kialakult rögtönzött "utcabálokat", egymás hegyén-hátán mulatozó emberek felelőtlen szórakozását. A szerda reggeli hírműsorokban fellépő munka- és nyugdíjügyi miniszter, Therese Coffey "csalódottságának" adott hangot, hozzátéve: "ezek az összejövetelek sajnos egyáltalán nem segítenek megakadályozni a vírus eszkalációját". 

Az elmúlt napokban figyelemreméltó változásokat lehetett észlelni Boris Johnson válságmenedzselésében. Az egyik, hogy feltűnően semmibe veszi a kormány mellett működő hivatalos közegészség- és járványügyi testület, a Sage ajánlásait. A grémium még szeptember 21-én javasolt kéthetes teljes vesztegzárat, vagy az új terminológia szerint "rövidzárlatot" a "rossz irányba tartó tendencia" megállítására. A tory vezető sem ezt, sem alternatív tudományos szakértők tanácsát nem fogadta meg. Ők azt az utat követték volna, hogy a nyájimmunitás érdekében enyhítsék a társadalom legnagyobb részére vonatkozó korlátozásokat, ugyanakkor vegyék körül "védőpajzzsal" a lakosság idősebb, illetve súlyos, krónikus betegséggel küszködő, sérülékeny részét. A krízis első hat hónapjában a kormányfő és miniszterei a döntéseket kísérő nyilatkozatokban imamalomszerűen a "tudományos vélemények követésére" hivatkoztak. A kormány tudományos főtanácsadója, Sir Patrick Vallance újabban nagyon ritkán jelenik meg Johnson oldalán, míg a hétfő esti Downing Street-i sajtótájékoztatón részt vett Chris Whitty professzor, tisztifőorvos nagyon óvatosan fogalmazott még a legszigorúbb új korlátozások várható hatásával kapcsolatban is.

Belfast szerdai döntése alapján Észak-Írország az Egyesült Királyság első tartománya, ahol péntektől új négyhetes, bár nem teljes karantén lép életbe. Az iskolák két hétre bezárnak, a vendéglátóipari egységek a teljes időszakra becsuknak, de az üzletek és egyházi intézmények nyitva maradnak. Mark Drakeford walesi tartományvezető is bejelentette, hogy "részletes tervező munka" folyik egy második vesztegzár előkészítésére.

A legfeltűnőbb politikai változás, hogy befejeződni látszik a Munkáspárt gyakran hangoztatott "konstruktív ellenzéki" hozzáállása a pandémia kezeléséhez. Kedd esti digitális sajtótájékoztatóján, majd a szerda déli miniszterelnöki interpellációk keretében Sir Keir Starmer, a párt vezetője két-három hetes karanténre szólított fel, részletes tudományos és közvélemény-kutatási magyarázattal, illetve konkrét javaslatokkal is szolgálva. A Labour frontembere szerint a kormányfő stratégiájának két legfőbb eleme, a tesztelés és kontaktkövetés, illetve maguk a helyi restrikciók nem működnek, az intenzív vesztegzár viszont emberéletek ezreit menthetné meg. Óvatos válaszai során Johnson parányi mozgásteret hagyott magának egy esetleges későbbi országos lezárásra.