Utóbbi szófordulatot egy Borat nevű filmszereplő, egy kitalált kazah újságíró mondja, akit a brit komikus Sacha Baron Chen alakít. Nem mindig voltak ilyen toleránsak azonban vele szemben a kazah hatóságok. A film 2006-os megjelenésekor még perrel fenyegették meg a készítőket, az országban betiltották a filmet és a DVD-n való megjelenést. Ráadásul a weboldal elérését is blokkolták. Akkor úgy érezték, hogy Kazahsztánt rasszista, szexista és primitív országként ábrázolja a humorista.
Mára azonban belátták, Borat figurája tökéletes marketingeszköz - főleg, hogy megjelent a második rész is.
"Kazahsztán természeti adottságai nagyon szépek, ételei nagyon kellemesek. Az emberek pedig - Borat ellenkező poénjai ellenére - a világ legszebbjei közé tartoznak" - idézi a BBC Kairat Sadvakassovot, a kazah turisztikai testület elnökhelyettesét.
Az alkotás amúgy fellendítette a kazah idegenforgalmat. Évekkel a film megjelenése után a kormány köszönetet nyilvánított a brit komikusnak. 2012-ben az akkori külügyminiszter, Jerzhan Kazykhanov elmondta, hogy "hálás" Boratnak, amiért segített a turisták figyelmét felhívni az országra és tízszer annyi vízumot igényeltek az országba való beutazáshoz, mint a film megjelenése előtt.
A közösségi médiában egyértelműen pozitív visszhangja van a kampánynak. A Borat 2-nek amúgy vegyes a fogadtatása Kazahsztánban. A tréler megjelenése után 100 ezernél is többen írtak alá egy olyan petíciót, amelyben a film eltörlését követelik. "
Sacha Baron Cohen amúgy a filmben valóban nem kímél senkit és semmit. Többször dicsekedett el, hogy nemi erőszakot és vérfertőzést követett el. De poénkodott azon, hogy a legtisztább prostituáltjai vannak az egykori szovjet nemzetnek a világon.
Érdekesség, de maga az alkotást egy percig sem forgatták az országban. Az első rész elején és végén ugyan feltűnik egy falu, amely ugyan a történet szerint Kazahsztánban van, de az ott játszódó jeleneteket valójában Romániában, egy Bukarest közeli településen vették fel. Itt is felháborodást váltott ki az alkotás, mivel a falu lakóinak azt mondták, egy dokumentumfilmet forgatnak, ehelyett elmaradott emberekként és bűnözőként ábrázolták őket.
Pár napja a Népszava is írt egy kritikát a Borat 2-ről, amelyet ide kattintva olvashat el.