Pont került egy, a Magyar Posta és FHB Bank összefonódása miatt indult rendőrségi eljárásra: a Nemzeti Nyomozó Iroda korrupcióellenes részlege még tavaly december 18-án szüntette meg a nyomozást – derült ki abból a levélváltásból, amit Tóth Bertalan, az MSZP elnöke és Polt Péter legfőbb ügyész folytatott.
Tóth még 2016-ban tett több feljelentést a bank és a posta közötti üzleti kapcsolatok, tranzakciók ügyében. Ezeket azért kifogásolta, mert az akkor még Spéder Zoltán érdekeltségének számító, magántulajdonú FHB állami erőforrásokat használhatott a Magyar Postával kötött megállapodások, és a vele közösen létrehozott cégek segítségével – a Magyar Posta például a bankba vásárolta be magát, a bank pedig a posta pénzszállító cégének egy részét vette meg.
Az ügyben csalás gyanújával indult eljárás, a nyomozóhatóságok pedig Tóth összefoglalója alapján négy témakört vizsgáltak:
1. a Magyar Posta Zrt. és az FHB Jelzálogbank Nyrt. között létrejött részvény adásvételi szerződést;
2. az FHB Jelzálogbank Nyrt. kötvénykibocsátását;
3. a Magyar Posta Zrt. tulajdonában álló gazdasági társaságok értékesítését
4. a takarékszövetkezeti rendszer integrációja során kötött egyes szolgáltatási szerződéseket.
Csakhogy a nyomozás egyből hosszabbítással indult, ami aztán hagyománnyá is vált az ügyészség részéről. Mint Tóth Bertalan leveléből kiderül, a Legfőbb Ügyészség 2016 és 2018 júliusa között összesen hat alkalommal rendelt el határidő-hosszabbítást az ügyben, júliustól pedig a nyomozás konkrét határidő nélkül zajlott tovább, egészen az eljárás tavaly decemberben történő megszüntetéséig.
Polt Péter szerint arról egyébként Pintér Sándor belügyminisztert kellene megkérdezni, hogy miért tartott ennyi ideig a nyomozás, és hogy milyen érdemi megállapításokat tettek közben a rendőrök.
A kormányzat kedvelt üzletemberéből űzött vaddá váló Spéder Zoltánról és az FHB bank ügyleteiről írt cikkeinket ide és ide kattintva olvashatják el.