színház;járvány;zene;

2020-11-07 09:00:00

Teszteléstől az átmeneti bezárásig: így zajlik az átállás a kulturális intézményekben

Bár az illetékes minisztérium szerint a kulturális intézményekben zökkenőmentes az átállás a kedd este bejelentett, szigorúbb járványellenes szabályok betartására, a Népszava pénteki körképe nem ezt mutatja.

Antigén gyorstesztekkel teszi biztonságossá koncertjeit a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) – derült ki az együttes lapunkhoz eljuttatott közleményéből. Eszerint a tesztelés teszteléseként már a vasárnapi koncertre érkező közönséget vizsgálni fogják. A BFZ szerencsés helyzetben van, hallgatóságának jelentős része törzsközönség, így nem ütközik akadályokba elérésük. Szerencséjüknek maguk a kovácsai, az együttes a járványhelyzet nélkül is, régóta kiemelt figyelmet fordít a kapcsolattartásra.

A kulturális intézmények többsége azonban nem tud gyorstesztelés szervezésével reagálni a szigorításra. A Népszava által megkérdezettek megértve az egyre súlyosbodó helyzetet is arról beszéltek, hogy könnyebb dolguk lett volna, ha legalább egy hetet kaptak volna az újratervezésre.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma viszont elégedett: „Színházaink zökkenőmentesen álltak át. Ötletes megoldások, követendő példák születtek. Rendszeres tájékoztatással, regisztrációval, pótelőadásokkal és a legvégső esetben jegyvisszaváltással hidalják át a nehézségeket a teátrumok" – írták az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményükben.

Úgy tűnik, a zökkenőmentesség szubjektív fogalom. A bezárás mellett döntött az Orlai Produkciós Iroda, december 1. és január 31. között nem lesz előadás a Jurányi Házban, és nem fogad közönséget az Örkény Színház, amely élő előadásait közvetíti online a nyáron épült stream-stúdiójából. A budapesti Katona József Színház gyors közvéleménykutatás után úgy döntött, hogy a már eladott jegyek vásárlásának időpontja szerint szelektál. Pintér Béla és Társulata átszervezi előadásait, lesz olyan, amelyet másik helyszínre visznek, és lesz olyan, amely elmarad. Emailen igyekeznek megtalálni a nézőket, akik pedig nem kapnak értesítést, azokat arra kérik, hogy vegyék fel a kapcsolatot velük. Sok társulat döntött a regisztráció mellett – ilyen az Operettszínház vagy a Vígszínház - Szegeden pedig kijelölték a megtölthető sorokat, a kimaradók új időpontokban nézhetik meg az előadást.

Azok az intézmények, amelyeknek produkcióira online veszik a jegyeket, a kontaktkutatás nem okoz nehézséget. Ilyen a Szkéné Színház is, amely nézői együttműködő, pozitív hozzáállását tapasztalja. A jellemzően kicsi társulatok ugyanakkor kis adminisztrációs stábbal dolgoznak, ami az újratervezést és újrakivitelezést nagyon megnehezíti. A Madách Színházban ebben a hónapban meg tudják oldani, hogy mindenki, aki eddig jegyet váltott, helyet tudjon foglalni az új szabályok szerint is. Az adott árkategórián belül a helyeiket érkezési sorrendben foglalhatják el a nézők, akiknek pedig már csak más kategóriájú hely jut, azoknak a különbözetet visszatéríti a teátrum. A decemberi előadásokról csak később születik majd döntés, az akkor hatályos szabályok szerint.

A jegy.hu oldalán évi ötvenezer esemény jelenik meg, szerződött színházai, koncertszervezői saját hozzáférést kapnak, és rajtuk keresztül árusítják a saját, illetve az ország 350 jegyirodájában eladott jegyeket is. Szokolay Zsolt, az oldalt üzemeltető Interticket Kft üzletfejlesztési igazgatója a Népszava megkeresésére összegezte az első három nap tapasztalatait. - Szerda reggel elindult a színházak közötti zuhanyhíradó, együtt próbálták értelmezni a jogszabályt. Konszenzus született, a leginkább az egy „vírusközösségbe” tartozók szétültetése okozott elégedetlenséget. Ez a szabály érthetetlen: képzeljünk el egy bábszínházi előadást, ahol így távolba ültetik a gyerekektől szüleiket – utal a lehetetlenségre Szokolay Zsolt. - Az eheti előadásoknál lényegében lehetetlen jó megoldást találni, a teltházas későbbiekkel kapcsolatban született döntések sem problémátlanok. Az első riadalom után azt kell végiggondolniuk a társulatoknak, hogy töredéknézőszámmal lehetséges-e egyáltalán rentábilisan működni – folytatja.

A tavaly őszi nagyjából száz százalékos telítettséggel működő szezonhoz képest idén októberre 50-60 százalékon álltak a színházak, szeptemberben még viszonylag mosolygós volt a helyzet, de októberben már világosan látszott a romló tendencia. Ezzel együtt van olyan komolyzenei együttes, amely több bérletet adott el idén, mint 2019-ben – mesél az arányokról. - A pandémia azonban előhívott egy új trendet, a streamelést, amely az online.jegy-hu rendszerén keresztül is megoldható. Erre elsősorban eddig komolyzenei partnerek mozdultak rá, mert bár kétségtelen, hogy az élő zene varásza nincs meg, hozzáadott tartalom is lehetséges. A szünetben például beszélgetést lehet közvetíteni az alkotókkal. Új ügyfélkör is meg tud jelenni, a távolról bekapcsolódó közönség pedig hatalmas kitörési lehetőség. Biztos vagyok benne, hogy hosszútávon a párhuzamos tartalmaké a jövő – mondja végezetül Szokolay Zsolt.