Európai Unió;vakcina;koronavírus;

- Titkolja a kormány, vesz-e vakcinát a Pfizertől

Bár közvetlenül az Európai Bizottsággal tárgyal a Pfizer a napokban bejelentett, magas hatékonyságú új oltóanyagáról, ám az oltóanyag szétosztása a kormányokkal való egyeztetés szerint fog megtörténni – közölte érdeklődésünkre az amerikai cég.

Az Európai Unió szerdán előzetes megállapodást kötött 300 millió adag oltóanyag beszerzésére a reménykeltő teszteredményeket produkáló Pfizer és BioNTech cégekkel. Bár közvetlenül az Európai Bizottsággal tárgyal a Pfizer a napokban bejelentett, magas hatékonyságú új oltóanyagáról, ám az oltóanyag szétosztása a kormányokkal való egyeztetés szerint fog megtörténni – közölte érdeklődésünkre az amerikai cég. Szeretnének együttműködni a kormányokkal, hogy azokban a térségekben biztosítsák először az oltóanyagot, ahol a legnagyobb szükség van.

A brit kormány már jelentős, 40 milliós tételt rendelt a Pfizer és a német BioNtech által most engedélyezés alatt álló, az eddigi tesztek alapján 90 százalékos hatásfokú BNT162-es vakcinából. Lapzártánkig a magyar kormány nem reagált arra a kérdésünkre, hogy tettek-e lépéseket a amerikai-német vakcina beszerzésére vagy sem.

A Pfizer tájékoztatása szerint koronavírus-vakcina hatósági felülvizsgálatára rövidesen sor kerül, és ha a szabályozó hatósági jóváhagyás megszületik, akkor a jelenlegi tervek szerint világszerte akár 50 millió adag leszállítását teljesítenék 2020, és körülbelül 1,3 milliárd adagét 2021 végére. Az oltóanyagot mínusz hetvenöt fokon kell tárolni, ezen a hőmérsékleten hónapokig használható. Az oltást megrendelések alapján „just in time” rendszerben szállítaná le a cég speciális, hőmérséklet-szabályozott szállítóeszközökben, amelyek önmagukban 10 napig képesek mélyhűteni az oltóanyagot. Ezeket a szállító eszközöket nagyjából úgy kell elképzelni, mint egy bőröndöt, (nem is nehezebb annál: teljesen megrakva 30-31 kilót nyom egy ilyen szállítmány). Egy ilyen „bőröndben” minimum 195, maximum 975 fiolát képesek tárolni, de – mint a cég közölte – kisebb méretű eszközön is dolgoznak, amely 2021 első negyedévében lesznek elérhetőek.

A szállítóeszközök emellett belső hőérzékelővel és GPS helymeghatározóval lesznek ellátva, így a cégnél folyamatosan figyelemmel tudják kísérni, hogy melyik szállítmány merre tart és hogy változatlanul mínusz 75 fokos a szállítmány hőmérséklete.

Miközben a Fidesz kommunikációs igazgatója már a szakmai részletekről beszél, az orvosi kamara előbb az új normaszöveget várná az illetékesektől.