Horvátország;halálesetek;fertőzött;koronavírus;COVID-19;

2020-11-14 13:56:55

Horvátországban már több mint ezer Covid-beteg vesztette életét a járvány kezdete óta

Az országban kötelező a maszk viselése mindenütt, de a jogi személyek kivételével a szabálysértőket nem büntetik.

Horvátországban átlépte az ezret a koronavírus-járvány eddigi halálos áldozatainak száma, és tovább nőtt a kórházi kezelésre szoruló új koronavírusos betegek száma – derült ki a válságstáb szombati közleményéből.

Kórházban 1655 beteget ápolnak, közülük 184-en vannak lélegeztetőgépen.

A koronavírus-járvány elleni válaszintézkedések Horvátországban az egyik legliberálisabbak az Európai Unióban. Kötelező a maszk viselése mindenütt, de a jogi személyek kivételével a szabálysértőket nem büntetik.

Az intézkedések főleg a rendezvényeken részt vevők számának korlátozásban merülnek ki, a sporteseményeket nézők nélkül lehet csak megrendezni és a vendéglátóhelyeknek legkésőbb éjfélkor be kell zárniuk.

Vili Beros egészségügyi miniszter a sajtónak úgy nyilatkozott: az intézkedések jól kiegyensúlyozottak.

Zágráb a héten bocsátotta nyilvános vitára a nemzeti átváltási tervet, amelynek célja, hogy 2023. január 1-jétől Horvátországban már fizetőeszközzé válhasson az euró. Ehhez azonban az elkövetkező két évben valamennyi konvergenciakritériumnak meg kell felelni, egyebek között az éves államháztartási hiány nem haladhatja meg a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát, a bruttó államadósság pedig nem lépheti túl a GDP 60 százalékát.

A szomszédos Szlovéniában a kabinet által szombaton közzétett adatok szerint az elmúlt 24 órában 1731-gyel 54 116-ra nőtt a fertőzöttek száma. Negyvenegy beteg meghalt, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 765-re emelkedett. A diagnosztizált betegek közül 1224-en vannak kórházban, közülük 201-et ápolnak intenzív osztályon.

Az országban minden összejövetel tilos. Éjszakai kijárási és napközbeni lakhelyelhagyási tilalom van érvényben, és továbbra is kötelező a szájmaszk viselése mindenütt. Még két hétig zárva maradnak az óvodák és az oktatási intézmények, a tanítás távoktatás formájában folyik, valamint a nem alapvető fontosságú cikkeket forgalmazó boltok, a vendéglátóhelyek, a szállodák és az ipari szolgáltatók sem nyithatnak ki.

A szlovén kormány azzal magyarázta a drasztikus szigorításokat, hogy a korábbi, a járvány megfékezését célzó intézkedések csak részben hoztak eredményt.