Magyarország;bűnszervezetek;Egyesült Királyság;unokázós csalás;

2020-11-18 16:56:39

Angol központú magyar unokázós hálózatokat derítettek fel budapesti nyomozók (videók)

A BRFK eddig két bűnszervezet 82 tagját gyűjtötte be, több tíz millió forintot foglalt le.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) speciális nyomozócsoportja két év alatt az unokázós bűncselekményeket elkövető bűnszervezetek 82 tagját fogta el: 12 irányítót, szervezőt és 63 futárt kapcsoltak le – írta a nagyszabású rendőri akciósorozatról a police.hu.

A rendőrség adatai szerint az Egyesült Királyágból irányított két bűnszervezet vezetői először családtagjaikat vonták be futárnak, majd egyre tágabb ismeretségi körökből verbuváltak futárokat. A legidősebb futár a 74 éves J. László volt, aki egy idős nőtől 20 millió forintot szerzett meg, őt a nyomozók a pénzátadás után elfogták, és a rekordösszegű kicsalt pénzt hiánytalanul visszaadták a sértettnek. Egy másik futár 2020 szeptemberében feladta magát a rendőrségen, miután hallott a sorozatos rajtaütésekről.

A BRFK unokázós nyomozócsoportja a két év során elfogott csalóktól több mint 51 millió forintot és ékszereket foglalt le, így a vagyonvisszaszerzéssel kártalanítani tudtak számos becsapott idős embert.

Az egyik bűnszervezet vezetőit, N. Csabát, L. Máriát október 1-jén, H. Ernőt és H. Marinát 2020. november 10-án fogták el az Egyesült Királyságban, ők jelenleg kiadatási őrizetben vannak. A másik angliai szervezet vezetésével gyanúsítható L. Attilát és H. Anasztáziát nemzetközi elfogatóparancs alapján körözik.

Átlátszó módszerek, álrokonok

A csalók a bűncselekmények elkövetésére ugyanazt a módszert használták; a sértetteket a szervezet egyik irányítója hívta fel – legtöbbször egy angliai telefonszámról –, és a beszélgetés során az időskorúak rokonának adta ki magát. A telefonáló volt, hogy azt állította balesetet okozott, és a kár megtérítéséhez azonnal pénzre van szüksége.  

A másik bevált módszerük, hogy az álrokon azzal hívta fel az idős embereket, hogy egy kétes ügy, vagy tartozás miatt fogva tartják, és akkor engedik szabadon, ha kifizeti fogvatartóinak a kért összeget.  Az idősek lakcímére ezután egy futárt irányítottak, aki a pénzt, ékszereket átvette, majd a csomagot továbbadta annak a bizalmi körnek, amelynek tagjai a pénzt elosztották, illetve eljuttatták a szervezet irányítóinak.

 

Rendőrségi adatok alapján az unokázós módszerrel elkövetett csalások száma 2018 óta 66 százalékkal csökkent Magyarországon.