ingatlanok;Budavár;

2020-11-20 16:00:32

Az ország vagy Budavár kísérleti laboratórium?

Miért van szükség a járványhelyzet miatt nehéz helyzetben lévő lakosság megsarcolására? – kérdezte V. Naszályi Márta, Budavár polgármestere Böröcz László országgyűlési képviselőtől, a Fidesz frakcióvezető helyettesétől, miután előtte Böröcz ugyanezt kérdezte tőle.

Böröcz László korábbi belvárosi önkormányzati képviselője és alpolgármestere, a Fidelitas korábbi elnöke a vári lakásokat érintő rendeletmódosítás okán írt nyílt levelet V. Naszályi Mártának.

Erősen aggódott ugyanis amiatt, hogy éppen a pandémia alatt válik bizonytalanná a budaváriak lakhatása, mivel a kerületvezetés két és félszeresére emelné a bérleti díjakat, miközben nem veszik figyelembe, hogy a bérlők nem vehették meg (műemléki) bérlakásaikat, mint mindenki más, ráadásul az Utcáról Lakásba Egyesülettel méretik fel az üresen álló lakásokat, holott azok magántulajdonban vannak. Azt is a polgármester szemére vetette, hogy az új szabályokkal megnehezítik a bérlakások cserélhetőségét, ami jelentős vagyoni kárt okoz a kerületieknek, ráadásul emlékei szerint V. Naszályi a kampány idején még azt ígérte, hogy ha megválasztják, megteremti a lehetőséget a vásárlásra.

A fideszes politikus aggodalma nem meglepő, hiszen az előző ciklusban a vári lakások kedvelt cseretárgyai voltak a kormány holdudvarába tartozóknak. A 24.hu korábbi beszámolói szerint vitatható ingatlancserével jutott budavári lakáshoz Bayer Zsolt kománypárti publicista, Lázár János vadásztársa, Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg, a Semjén Zsoltot kitüntető Safari Club elnöke, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, valamint Rákay Philip, a Magyar Televízió volt vezérigazgató helyettese és Kuna Tibor, korábbi kormányközeli üzletember. De jutott önkormányzati bérlemény Nagy Gábor Tamás, korábbi kerületi polgármester szüleinek is. Böröcz a lakásrendelet újraalkotását annak tulajdonítja, hogy az ellenzéki többségű testület „ideológiailag átitatott, radikális baloldali társadalomfilozófia mentén akarja kísérleti laboratóriummá alakítani az első kerületet”.

V. Naszályi Márta pontosítja a honatyát: nem a jelenlegi lakásrendeletet módosítják, hanem teljesen újat alkotnak, mert fel akarják számolni azt a törvénytelen működést, amit Nagy Gábor Tamás hagyott hátra és 2013 óta nem felel meg a lakásörvénynek. Ebben ugyanis az szerepel, hogy a költségelvű lakbér mértékét úgy kell megállapítani, hogy a bérbeadó ráfordításai megtérüljenek.

Márpedig az I. kerület 2013 óta négyzetméterenként 425 forintért adja bérbe az önkormányzati tulajdonú lakásokat, (vagyis 100 négyzetméteres bérleménynek alig 42500 forint a lakbére) ami százmilliókkal rövidítette meg a kerületben élőket. Különösen visszás ez, ha a főbérlő azután albérletbe adja vagy airbnb céljára hasznosítja. Ezeket a bérlőket hozza nehéz helyzetbe a kerületvezetés.

Az önkormányzat az új rendelettel párhuzamosan lakás korszerűsítési programot dolgoz ki és szociális lakáspályázat kiírására készül, ami 15 éve nem volt. Ezenfelül létrehoznak egy lakásügynökséget, amely a kerületben ezerszám üresen álló lakások tulajdonosainak adna lehetőséget arra, hogy biztonságos és kiszámítható módon kiadhassák lakásukat a budavári önkormányzat területén közszolgálatot teljesítő tanároknak, óvónőknek, orvosoknak, rendőröknek és tűzoltóknak, akik nem tudják megfizetni a piaci árat.

Az Utcáról Lakásba Egyesület munkája sem lenne félelmetes a budaváriaknak, ha a Fidesz nem kriminalizálta volna az otthontalan embereket – vág vissza V. Naszályi Márta, aki szerint éppen a Fidesz alakította az egész országot kísérleti laboratóriummá, saját ideológiailag átitatott „illiberális” társadalomfilozófiája mentén.