oltás;Ausztria;koronavírus;

2020-11-26 10:00:00

Elkészült Ausztria oltási terve

A programot, amelyet három menetben akarnak megvalósítani, Rudolf Anschober egészségügyi miniszter ismertette.

Az osztrák kormány 16,5 millió adag, a koronavírus elleni oltóanyagot tervez vásárolni, a beszerzés számításai szerint 200 millió euróba kerül. A lakosság 50 százalékának átoltására készülő koalíció illetékese, Rudolf Anschober egészségügyi miniszter ismertette az oltási programot, amelyet három menetben akarnak megvalósítani. Az úgynevezett nyájimmunitás akkor áll elő, ha a lakosság 75 százalékát beoltják.

Először január-februárban oltanak (a szerencsésebbeket már december végén), mintegy 500 ezer embert. Az oltás két menetben történik, 2-4 hét különbséggel. Az első fázisban az idős otthonok lakóit látják el, ápolóikat, továbbá a kórházak, rendelők, mentők dolgozóit. Szintén az első csoportban oltják be a nagyon kockázatosnak minősített, krónikus betegségektől szenvedő embereket. Az egy-millió adagnyi oltóanyagot Ausztria várhatóan a Biontech/Pfizer német-amerikai gyártótól szerzi be illetve az angol-svéd AstraZenecától. A gyógyszerek szétosztása szigorú terv szerint fog történni, erre a célra külön kiképzett személyzettel. A Pfizer-oltás, mint köztudott, mínusz 70 celsius fokos tárolást igényel. Országosan nyolc olyan különleges tárolót hoznak lét-re, ahol a hűtést mínusz 70 fokon meg tudják valósítani, a tartományok közötti elosztásban az ország összes gyógyszercége részt vesz. Az AstraZeneca és az amerikai Moderna termékének tárolásához mínusz 2-5 celsius fok elegendő. Az uniós tagországok Brüsszelen keresztül jutnak a gyógyszerhez, szakértők szerint így sikerült elérni, hogy az oltóanyaggal kapcsolatban felmerülő esetleges reklamációkért a gyártók vállaljanak felelősséget.

Az injekciózás második szakaszát a február-március-áprilisi időszakra tervezik, ekkor már kétmillió oltóanyagdózist használnak fel, s az első két termék mellé be-lép a Moderna gyógyszere. Továbbra is kétszeri oltás jár mindenkinek, a célcsoportba a 65 évesnél idősebbeket sorolják, továbbá a rendfenntartó erők, az igazságszolgáltatás, az oktatási intézmények dolgozóit. A második fázisban kapnak védettséget a nagyvállalatoknál dolgozók.

A harmadik oltási menet a tömegek beoltása, ezt 2021 második negyedévétől indítják, s ebben a szakaszban az Európai Unió által várhatóan elfogadott valamennyi oltóanyag alkalmazása szóba kerül, azaz a Johnson and Johnson, a Sanofi és a Curevac termékei is. Az oltás ingyenes és önkéntes, az vesz benne részt, aki akar. Egyelőre viszont nem tisztázott, hogy mi lesz azokkal, akik az oltásból ki akarnak maradni. Például az ausztrál Qantas légitársaság már jelezte, hogy kizárólag beoltott utasokat hajlandó szállítani.

Az osztrák tájékoztatókból kiderül, hogy az oltás kezdetétől számított 6-8 héten belül kezd majd a gyógyhatás érvényesülni, de az élet visszatérése a normális mederbe hosszabb időt vesz igénybe. A jó hírek mellett az ismertetések megemlítik, azt még nem tudják, hogy a már beoltott emberek meg tudják-e fertőzni korona-vírussal az oltás nélkülieket.