GDP;kilábalás;Policy Agenda;gazdasági előrejelzés;COVID-19;

2020-11-26 09:34:59

Itt a legpesszimistább előrejelzés: plusz egy év visszaesés

A viszonylag magas infláció is velünk marad.

A koronavírus-járvány újabb hulláma átírta a korábbi (egyébként is bizonytalan) prognózisokat. A válság emelkedő trendje újra csökken, így egy "w" alakú változás rajzolódik ki, aminek eredményeképpen a vártnál egy évvel később kapaszkodik vissza a magyar gazdaság a 2019-es szintre – olvasható a Policy Agenda legfrissebb elemzésében. Ami idénre 7,2 százalékos gazdasági visszaesést vár, amit jövőre mindössze 2,5 százalékos növekedés követne: jelenleg talán ez a legpesszimistább előrejelzés, amit gazdaságkutatók publikáltak.

A Policy Agenda szerint remélhetőleg 2021 tavaszától nem lesz újabb visszaesés (azaz nem rohamoz újra a járvány). Abban viszont biztos az elemzés, hogy többé nem a korábban megszokott módon működik a gazdaság és a társadalom. Fokozottan előtérbe kerü az informatika, a robotizáció, illetve változnak a foglalkoztatás eddig általános, megszokott formái.

A gazdaságelemző intézetek, nemzetközi gazdasági szervezetek előrejelzései egyre pesszimistábbak.

A Nemzetközi Valutaalap októberben ez évre 4,4 százalékos visszaesést prognosztizált. A fejlett gazdaságokban a bruttó hazai termék 5,8-os csökkenését, míg a feltörekvő és fejlődő országokban 3,3 százalékos zsugorodását feltételezik. (A gazdaság az USA-ban 4,3 százalékkal, Japánban 5,3 százalékkal, Nagy-Britanniában 9,8 százalékkal, Kanadában 7,1 százalékkal esik vissza.)

Az IMF szerint a jövő évben a globális gazdaság 5,2 százalékkal bővülhet, de a két év átlagában gyakorlatilag stagnálással számol, és feltételezi, hogy a világgazdaság 2022-ben érheti el a korábban 2020-ra prognosztizált 2,9 százalékos fejlődési ütemet.

Az EU gazdasági visszaesése a prognózisuk szerint 2020-ban 7,1 százalékos lesz, míg az eurózónára 8,3 százalékos zsugorodással számolnak. 2021-re azonban az EU egészére már 5,2 százalékos bővülést feltételeznek. (idén a német gazdaság teljesítménye 6 százalékkal, a francia 9,8 százalékkal, az olasz 10,6 százalékkal, a spanyol pedig 12,8 százalékkal csökken.) A prognózisok 2022-re becsülik a világgazdaságnak a járvány előtt nyújtott teljesítményszintjének elérését.

A magyar gazdaság teljesítménye a III. negyedévben az egy évvel korábbihoz viszonyítva 4,6 százalékkal csökkent, azonban az előző negyedévhez képest 11,3 százalékkal nőtt. A GDP előző év azonos időszakához mért visszaesést legnagyobb mértékben az információ, kommunikáció, illetve a pénzügyi szolgáltatások növekedése mérsékelte.

Megindult ugyan a járvány okozta válságból a kilábalás, így az előző negyedévhez képest a legtöbb nemzetgazdasági ág teljesítménye bővült, de megérkezett a járvány második hulláma.  2021-re alig 2,5 százalékos GDP- bővülést várnak, az ipari termelés az idei 10,5 százalékos csökkenés után alig fél százalékkal nőhet. A növekedést a beruházások viszonylag szerény – öt százalékos bővülése – valamint a bruttó bérek hat százalékos emelése révén a kiskereskedelmi forgalom 2 százalékos növekedése húzhatja majd. A kutatócég szerint megmard a viszonylag magas infláció: az idei 4,2 százalékos pénzromlás után jövőre is négy százalékkal emelkednek az árak.