Folyamatosan nő Európában a HIV-fertőzéssel diagnosztizált emberek száma, és sok esetben túl későn állapítják meg a fertőzést – közölte az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai irodája. A két európai egészségügyi szervezet nyilatkozata hangsúlyozta, a tesztek számának növelésére van szükség.
Az elmúlt években az új betegek legnagyobb része, mintegy 80 százaléka Európa keleti régióiban bukkant fel. A WHO szerint az Európához sorolt 53 országban több mint kétmillió embert érint a fertőzés.
A megbetegedések felét „kései szakaszban” ismerték fel – áll a jelentésben, amelyet a december 1-jei AIDS-világnap előtt tettek közzé. „Ez azt mutatja, hogy a régió tesztelési stratégiái nem működnek elég jól a HIV-fertőzés korai felismeréséhez” – közölték. A korai felismerés korai kezelést is jelent, ami hozzájárulhat a fertőzés terjedésének lassításához.
„Annak ellenére, hogy jelenleg az új típusú koronavírus-járványra koncentrálunk, nem szabad megfeledkeznünk egyéb közegészségügyi kérdésekről, köztük a HIV-fertőzésről sem” – jelentette ki Andrea Ammon, a stockholmi székhelyű ECDC igazgatója.
Habár nem tudni, hogy a koronavírus-világjárvány hogyan befolyásolta a HIV-szűrést, meg kell védeni az elmúlt tíz évben elért eredményeket, továbbra is biztosítani kell az elsődlegességet a HIV-tesztelésekhez, és kezelésben kell részesíteni a rászorulókat – mondta Hans Kluge, a koppenhágai székhelyű WHO európai igazgatója.