Orosz ellenzéki aktivisták azt kérik a európaiaktól, hogy ne legyenek partnerek Putyin piszkos üzleteiben. Alekszej Navalnij szerint a pénzre kell koncentrálni: Putyin környezetét kell megcélozni a szankciókkal, azokat a korrupt oligarchákat és tisztviselőket kell megbüntetni, akik Európában állomásoztatják az orosz néptől ellopott vagyonukat. Az orosz aktivista, aki három másik orosz ellenzéki személyiség és politikus társaságában az Európai Parlament külügyi bizottságában tartott online meghallgatás vendége volt pénteken, úgy vélte, hogy az Európai Uniónak az eddigiektől eltérően gyorsan és hatékonyan kellene fellépnie a valódi jogsértők és bűnözők ellen, és nem pusztán azokat megbüntetnie, akik a hatalom legfelső köreiből érkező parancsok végrehajtói.
Az idén augusztusban mérgezés áldozatául esett és még mindig Berlinben lábadozó, de már haza készülő Navalnij azt tanácsolta az uniós döntéshozóknak, dolgozzanak ki új stratégiát Oroszországgal szemben. Felhívta a képviselők figyelmét, hogy tegyenek különbséget az orosz nép és a Kremlben fészkelő „bűnbanda” között. Az ellenzéki aktivista és társai szerint az uniós országok túlságosan elnézőek a Putyin rendszerhez közeli korrupt üzletemberekkel és tisztségviselőkkel szemben, akik Nyugatra menekítették a vagyonukat, miközben folyamatosan szidalmazzák Európát. „Mondják meg az Uszmanov- és Abramovics-féléknek: ha Európa olyan rossz, akkor fogjátok a Monacóban vagy Barcelonában horgonyzó jachtotokat, és vigyétek egy oroszországi kikötőbe!”, fogalmazott Navalnij.
A meghallgatás meghívott résztvevői egyetértettek abban, hogy kulcsfontosságú lesz a jövő évi oroszoroszági parlamenti választás. Nem csak arra kell majd figyelni, hogy történnek-e csalások, hanem arra is, hogy az ellenzéki jelöltek egyáltalán elindulhatnak-e a megmérettetésen. Vlagyimir Kara-Murza, a Borisz Nyemcov Alapítvány elnöke többek között arról beszélt, hogy utoljára 1999-ben volt szabad és tisztességes választás az országban, azóta egy teljes nemzedék nőtt úgy fel, hogy nem volt része ilyenben. Társaival együtt arra buzdította az EP-t és az uniós tagállamokat, hogy ne ismerjék el a választás eredményét, ha az nem felel meg a nemzetközi normáknak.
Ilja Jasin moszkvai kerületi polgármester kérte az Európai Uniót, hogy ne legyen partner Putyin piszkos üzleteiben. „A legnagyobb veszély, hogy a politikusok gazdasági előnyökért áruba bocsátják az európai értékeket. Semmibe veszik az emberi jogsértéseket és kifizetődő földgáz és kőolaj szerződéseket kötnek”. Jasin szerint az orosz elnököt az a meggyőződés vezérli a nemzetközi kapcsolatokban, hogy a politika piszkos és minden politikus korrupt. Francia, olasz, magyar politikusokra támaszkodik, hogy befolyást szerezzen Európában.