Kandinszkij-tárlat
Éppúgy, ahogy a világ számos múzeuma, a bilbaói Guggenheim Múzeum is nehéz időszakot él meg a járvány miatt bevezetett utazási korlátozások miatt. A múzeum vezetése ezért úgy döntött, hogy legújabb - Kandinszkij művészete előtt tisztelgő - tárlata virtuálisan is bejárható. Vaszilij Kandinszkij, az absztrakt atyja már pályája kezdetén olyan festészetet akart teremteni, mely megszabadul a tárgyi ábrázolástól. A színeket, formákat és vonalakat a zenéhez hasonló, érzelmek és gondolatok kifejezésére alkalmas vizuális nyelvként akarta alkalmazni, felhasználva ezen elemek hangulati tartalmát. Az 1862-ben Moszkvában született és 1944-ben Franciaországban elhunyt művész 62 alkotása látható a november 20-án nyílt kiállításon.
www.guggenheim-bilbao.eus
Várdai István és Vikingur Ólafsson koncertje
A világhírű magyar csellista Várdai István az izlandi Glenn Gouldként emlegetett zongoristával, Víkingur Ólafssonnal adott koncertet november 12-én a Müpában. A élőben online közvetített és rögzített hangverseny műsorán Beethoven középső alkotói korszakának gyakran játszott A-dúr szonátája, Brahms nagyszabású e-moll szonátája, valamint Debussy és Janáček szín- és hangulatgazdag muzsikája szerepelt. A két zenész fellépett már együtt előbb is, Wigmore Hall-beli koncertjük magasztaló kritikákat kapott, s Várdai és Baráti Kristóf a Kaposfestre is meghívta Ólafssont, akiről úgy tartják, egyénisége érdekes kontrasztot kínál Várdaié mellett.
Bartók Rádió 12.36.
Rakovszky Zsuzsa kötetbemutató
A friss Városmajor 48 Irodalmi Életműdíjas Rakovszky Zsuzsa költővel beszélget Szabó T. Anna az Állapotváltozások című kötetről. Mi az állandó és mi a változó, mi tűnik el, és mit lehet megőrizni? A kötet verseit a szerző maga válogatta, így szerkesztése egyszerre tekinthető egyfajta önértelmezésnek, mi pedig az elmúlt negyven évben írott verseit olvasva visszapillantó tükörben láthatjuk, hogyan változtak állapotaink, formálódott létezésünk. Monológok a sorsról és párbeszédek az időről.
18.00 Magvető és Líra Könyv Facebook-oldala