koronavírus;kormányinfó;

2020-12-03 11:25:00

Kormányinfó: Csak találgatás, hogy Szájer titkosszolgálati akció áldozata lett

Vakcina előjegyzési kampányt indít a kormány, melynek keretében először a nyugdíjasoknak adnak lehetőséget a védőoltás beadására való regisztrációra.

Magyarország a koronavírussal fertőzöttek számát tekintve a tizenkettedik az Európai Unióban, az elhunytak számát tekintve „a európai átlagnál lényegesen kedvezőbb adatokkal rendelkezik. Az uniós adat 613, ehhez képest mi 526-al állunk az egymillió főre vetített elhunytak számában, bár napról napra szomorú rekordértékek születnek ezen a területen” – mondta az eheti Kormányinfón Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette, hogy a kormány azt reméli, hogy hamarosan tetőzni fog a járvány, ezt decemberre várják. A tesztek arányát illetően Gulyás megjegyezte, hogy a múlt héten Magyarországon végezték az ötödik legmagasabb számú szűrést. Ebben az adatban ugyanakkor nem szerepelnek a gyógyszertárakban elérhető gyorstesztek.

A kancelláriaminiszter bejelentette, a kormány elindít egy vakcina előkészítési kampányt, melynek keretében a jövő héttől minden nyugdíjashoz postai úton eljuttatnak egy regisztrációs lapot, amit térítésmentesen lehet majd visszaküldeni. "Emellett elindul a vakcinainfo.gov.hu honlap is, amin keresztül bárki regisztrálhat majd az oltásra. A vakcina beadása továbbra is önkéntes alapon, államilag szervezett körülmények között történik majd" – mondta. Gulyás szólt arról is, hogy újabb két gyógyszergyártónál regisztrál a kormány koronavírus elleni vakcinára, amiből tisztán látszik, hogy minden lehetséges csatornát igénybe vesznek erre a célra. Gulyás Gergely kijelentette, hogy a jelenlegi járványügyi korlátozások december 11-ig maradnak fent, ezután új intézkedések jönnek, amikről a kormány járványügyi szakemberek, gazdasági szereplők, érdekvédők véleményét kikérve dönt majd.

A kormányinfón szóba került Szájer József botránya is, mellyel kapcsolatban a miniszter hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor kiadott egy nyilatkozatot, amiben leszögezte, hogy amit az EP-képviselő tett, az összeegyeztethetetlen a Fidesz értékrendjével. Azt viszont Gulyás puszta találgatásnak nevezte, hogy Szájer lebukása mögött valamilyen titkosszolgálati akció állna.

A kormány uniós költségvetési vétójával kapcsolatban Gulyás Gergely már „önmagában megdöbbentőnek” nevezte, hogy az Európai Bizottság migrációs akciótervet hozott nyilvánosságra, a járvány és a gazdasági krízis idején. Ráadásul az akcióterv a migrációt elkerülhetetlen folyamatnak tartja és az uniós migrácós biztos Ylva Johansson „szavazati jogot és lakhatást akar adni nekik”. (Ez valójában a bevándorlók társadalmi integrációjára vonatkozó terv - a szerk.) Gulyás Gergely szerint akik erre nemet mondanak, azokkal szemben akarja a Bizottság a jogállami kritériumokra hivatkozva csökkenteni a támogatásokat. Mivel ennek megakadályozására nincs más eszköz, nemet kell mondani a költségvetésre és a gazdasági akciótervre. "Nincs lehetőség kompromisszumra bevándorlás ügyében és a költségvetéssel kapcsolatban sem" – mondta a miniszter.

Azzal kapcsolatban, hogy az Európai Néppárt harminc képviselője kezdeményezte Deutsch Tamás kizárását a frakcióból, Gulyás Gergely azt mondta, hogy megvárják, mi lesz a döntés az ügyben, annak fényében reagálnak majd.

Demeter Szilárd cikkével kapcsolatban a kancelláriaminiszter kifejtette, a kormány semmiben nem ért egyet az írással, mert szerintük ma Magyarországon ízléstelen bármit is a nácizmushoz vagy a kommunizmushoz hasonlítani. Helyesnek tartják, hogy a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója visszavonta a cikkét és ezzel lezártnak tekintik az ügyet.

Kérdésre válaszolva Gulyás Gergely megerősítette, hogy Nagy Jánost, az agrártárca helyettes államtitkárát vették őrizetbe korrupció gyanújával. A miniszter szerint ez is bizonyítja, hogy „a korrupcióval szemben zéró tolerancia van”.

Végül a Népszava kérdésére kifejtette, januárban és februárban minden egészségügyi dolgozó az emelt fizetését kapja már, a szolgálati jogviszonyról szóló törvény módosítására pedig nincs szükség, mert a végrehajtási rendeletek mindent pontosan szabályoznak.