korrupció;Boldog István;uniós pénzek;

2020-12-08 10:22:13

Bemutatta Boldog István korrupciógyanús ügyleteit a volt polgármester

Táskás emberek, előre lezsírozott nyertesek, maffiaszerű működés – így működött a fideszes képviselő rendszere.

Interjút adott a Balkan Investigative Reporting Network-nek (BIRN) az a polgármester, aki a Boldog István fideszes országgyűlési képviselő felségterületén, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kétpó települést vezette egészen addig, ameddig nem kapott egy felfüggesztett börtönbüntetést, amiért polgármesterként szerződést írt alá egy ügyvéddel, akit akkor azzal vádoltak, hogy kb. 100 millió forint (280 000 euró) közpénzt sikkasztott el. Nagy Szilárd 9 évig állt a falu élén, magabiztos többséggel, a Fidesz támogatásával. 

Elmondása szerint 2016 novemberében kétszer is találkozott Boldog Istvánnal. „A megye többi polgármesterével együtt meghívást kaptam kétpói irodájába. Egyenként mentünk be, 30 percenként. Belépés előtt arra kértek minket, hogy a telefonunkat kapcsoljuk ki, és hagyjuk kint. Boldog felsorolt olyan konkrét EU-s projekteket, amikre pályáznunk kellene. Amikor az egyik kollégám azt válaszolta, hogy nincs szüksége új buszmegállóra, azt mondták, ebben az esetben egy fillért sem kap.” Nagy Szilárd azt mondta, csak azért ment bele, mert azt szerette volna, hogy a települése fejlődjön. Ezt követően pár napra rá újra találkozott a politikussal, immáron a cserkeszőlői termálfürdőben.

Majd kiadták ukázba, hogy csak a politikus közvetítőivel legyen kapcsolatban. Egy nappal a medencés megbeszélés után egy kopasz, szlovák rendszámú férfi jelentkezett. „Azt mondta, hogy a falumnak hat uniós projektje lesz, az első egy kerékpárút. Megkaptam az útvonal részletes tervét és információkat arról, hogy ki építi, és hogy 500 millió forintba fog kerülni.”

Este aztán a leendő építő felhívta és közölte, hogy noha félmilliárd forintba kerül a beruházás, ennek fele Boldog István zsebébe kerül. A polgármester ekkor lázadt fel és közölte, nem csinálja tovább. „A következő megbeszélésen a táskás emberrel közöltem, hogy kiszállok. Válaszul rengeteg trágár szót hallottam, amik közül a »Boldog kutyája« volt a legvisszafogottabb.”

Később a honatya mégiscsak megkereste a településvezetőt, hogy egyeztessenek több pályázatról. Négy projektre lett forrás, Nagy Szilárd egy második táskás embertől egy privát emailcímen megkapta azon cégek listáját, amiknek részt kell venniük a pályázatokon. Magyarországon kevesebb mint 300 millió forint (kb. 840 000 euró) értékű projektek esetében a közjogi jogalany köteles legalább öt céget meghívni ajánlatok benyújtására, közülük pedig legalább kettőnek formálisan helyes ajánlatot kell benyújtaniuk ahhoz, hogy a pályázat elbírálása sikeresnek minősüljön.

Gyanúja szerint a táskás emberek révén Boldog István minden érintett cégtől kapott pénzt. Úgy véli, Boldog csak egy közönséges képviselő, és nem tartozik Orbán belső körébe, bűnbak lehet belőle, hogy azt mutassák az EU-nak: a kormány küzd a korrupció ellen.

Az írásból az is kiderül, hogy Nagy Szilárd bánja, hogy belépett a politikába, végleg ott akarja hagyni és már nem érdekli semmi.  

„Az ellenem eljárást indító kecskeméti ügyészt a főügyész elmozdította, míg a felügyelője öngyilkos lett. Nem akarom így végezni.”

A cikket a 444.hu szemlézte, amely teljes egészében ide kattintva érhető el.  

Boldog István mentelmi jogát már korábban felfüggesztette az Országgyűlés. Így emiatt már gyanúsítottként hallgatta ki a rendőrség. A képviselő mindent tagad.