olimpia;TOKIÓ 2020;

2020-12-22 15:35:23

Tokió 2020: elszállt a költségvetés

Az háttérben a szerződések újratárgyalása, valamint a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozását szolgáló intézkedések költségei állnak.

Nagyon jelentős mértékben, 22 százalékkal emelkedett a jövő nyárra halasztott tokiói olimpia költségvetése, amely most már 15,4 milliárd dollár (4566 milliárd forint).

A kedden tartott online sajtótájékoztatón elhangzott, hogy tavaly még 12,6 milliárd dolláros (3736 milliárd forint) költségvetéssel számoltak, ám az egyéves halasztás 2,8 milliárd dollárral növelte az összeget. Az emelkedés hátterében a szerződések újratárgyalása, valamint a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozását szolgáló intézkedések költségei állnak.

A japán kormány által elvégzett elemzések az elmúlt években ugyanakkor azt mutatták, hogy a hivatalosan nyilvánosságra hozott összeggel ellentétben legalább 25 milliárd dolláros költségről van szó, miközben Tokió a pályázat 2013-as elnyerésekor azt jelentette ki, hogy a rendezés 7.5 milliárd dollárba kerül majd. Az Oxfordi Egyetem egyik tanulmánya szerint a tokiói esemény a valaha volt legdrágább nyári olimpia lesz.

Muto Tosiro, a szervezőbizottság ügyvezető igazgatója december elején azt mondta, a többletköltség Tokió városa, a japán kormány, valamint a szervezők között oszlik el, de nem egyenlő arányban. A nagyobb részt a tokiói városvezetésnek és a szervezőbizottságnak kell viselnie, az ázsiai ország kormánya alig az egyharmadát állja az extra összegnek.

Japán eddig viszonylag jól reagált a koronavírus-járványra, a fertőzés az ázsiai országban valamivel több mint 2800 halálos áldozatot követelt, ugyanakkor az elmúlt hónapban nőtt a betegek száma, aminek következtében a japán lakosság szkeptikusabbá vált az olimpia rendezésével kapcsolatban. Az NHK televíziós csatorna decemberi telefonos közvéleménykutatásában 1200 megkérdezett 63 százaléka mondta azt, hogy a játékokat ismét halasztani, vagy törölni kellene, és csupán 27 százalék tette le a voksát a rendezés mellett. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), valamint a helyi szervezők korábban azt mondták, az eseményt eltörlik, ha 2021-ben sem tudják megtartani.

A pekingi téli olimpia 2022. február 4-én, hat hónappal a tokiói esemény után kezdődne, a NOB pedig már így is költségvetési problémákkal küzd, bevételének 91 százalékát ugyanis szponzorációból, valamint a televíziós közvetítési jogok értékesítéséből nyeri. Az egyes országok olimpiai bizottságai, illetve a nemzetközi sportági szakszövetségek ráadásul szintén számítanak a NOB hozzájárulásaira, amit csak akkor kapnak meg, ha megrendezik az olimpiát. Ellenkező esetben kiesnek a televíziós- és szponzori bevételek, így a NOB sem tud támogatást adni.

Arról, hogy lehetnek-e nézők a tokiói olimpián és paralimpián, jövőre várható végleges döntés.

A nyári olimpiát 2021. július 23. és augusztus 8. között rendezik, a paralimpiát augusztus 24. és szeptember 5. között tartják Tokióban.