Riasztó vélemény érkezett kedden a brit kormány az új típusú vírusveszélyekre fókuszáló tanácsadó testületétől. A tudósok nagy elánnal vizsgálják azt a feltételezést, miszerint a koronavírus új törzse az eredetihez képest könnyebben terjed a gyermekek körében. Ha utóbbiak ugyanolyan fogékonyak a vírusra, mint a felnőttek, akkor aktívabb keveredési normáikat figyelembe véve a megbetegedések számának gyors növekedésére lehet számítani körükben.
Az új vírustörzsről változatlanul kevés biztos ismeret áll rendelkezésre. Amihez kétség sem fér, az a mutáns 50-70 százalékkal gyorsabb terjedése. A szakértőknek nincs kétségük afelől, hogy a kormány a jelenlegi szigorításokat nemhogy enyhíteni nem tudja, de kénytelen lesz kiterjeszteni. A szigetország jelenleg alacsonyabb veszélyeztetettségű, északi részei becslések szerint három héttel vannak lemaradva London és a délkeleti régió mögött, ahol a vírus megállíthatatlannak tűnik. Sokat rontott a kilátásokon az a tömeg, amely a szombat délután bejelentett karácsonyi zárlat éjféli életbe lépése előtt kerekedett fel a szélrózsa minden irányába.
Az Egyesült Királyság és a kontinens közötti teherforgalomban meghatározó szerepet játszó doveri kikötőről folytatott brit-francia tárgyalások közepette kedd délután Kent grófságban független megfigyelők szerint több mint 1500, a kormány adatai szerint 650-750 kamion gépkocsivezetői várták sorsuk jobbra fordulását. A sofőrök higiéniai és étkezési igényeinek kielégítése a kenti országúton eltöltött második éjszaka után is megoldatlan. Csak olajat önthetett a tűzre a megyei önkormányzat által szétosztott fejenként egy-egy müzli szelet. Boris Johnson brit kormányfő és Emmanuel Macron francia elnök hétfői, majd a szakértők keddi megbeszélését követően szerdán léphetnek életbe a forgalom újra indítását célzó intézkedések. Ezek részeként a Franciaországba tartó kamionok vezetőin gyorstesztet végeznének el. Az Európa „beteg emberének tekintett” Nagy-Britanniából immár Üzbegisztán sem enged be utazót. Az EU Bizottsága ugyanakkor közleményben szólított fel a légi és vasúti utazási tilalmak feloldására, mind az ünnepekre hazatérők, mind a teherszállítás helyreállítása érdekében.
Boris Johnson hétfő délutáni sajtótájékoztatóján cinikusan nevetett, amikor a Brexit kilátásairól kérdezték. Ismét azt válaszolta, hogy a „WTO világkereskedelmi szervezet feltételei több mint kielégítőek lennének az Egyesült Királyság számára, sőt, felvirágzást hoznának”. Az átmeneti időszak meghosszabbítása szerinte szóba sem jöhet. Ha Brüsszelben a 24. órában létrejön egy alku, azt a brit parlament legkorábban december 29-30-án tudná napirendre tűzni.