civilek;Norvég Alap;

- Mentességet járt ki a magyar civileknek Norvégia

Nem engedi megbélyegezni a Norvég Alapból támogatott szervezeteket az oslói kormány. A jelek szerint az Orbán-kabinetnek kellett többet engednie.

A budapesti és az oslói kormány között a napokban létrejött, a Norvég Civil Alapról szóló megállapodás egyik pontja szerint a program kedvezményezettjei mentesülnek a külföldről támogatott civil szervezetekre vonatkozó törvény hatálya alól – szúrta ki lapunk az ügy dokumentumaiból. Mindez azt jelenti: Norvégia lényegében mentességet járt ki az érintett magyar civileknek, nem engedi megbélyegezni azokat. Ez pedig arra utal, hogy a magyar kormánynak több ponton is engednie kellett. Azt ugyanis már korábban megírtuk: a kormány a felügyelete alá akarta volna vonni az alap forrásainak elosztását, de ezt Norvégia „megvétózta” – igaz, azt elérte a kabinet, hogy beleszólása legyen az alap kezelésébe.

Az ügy előzményei 2014-ig nyúlnak vissza. A magyar kormány nekiment a szerinte „sorosista” Ökotárs Alapítványnak, amely a Norvég Alap civil szervezeteknek szánt forrásait pályáztatta Magyarországon, és el akarta érni, hogy maga oszthassa el a támogatásokat. Ezt viszont ellenezte a norvég kabinet, Osló nem engedett abból, hogy a forrásokat kormányfüggetlen szereplőkön keresztül használják fel. A vita miatt az – EU országait, valamint Norvégiát, Izlandot és Liechtensteint tömörítő – Európai Gazdasági Térség tizenöt kedvezményezett tagállama közül sokáig csak Magyarország nem írta alá a támogatási megállapodást. A héten azonban megállapodtak a felek. A kompromisszum lényege: egy későbbi eljárásban, közös megegyezéssel választják majd ki azt a szervezetet, amely elosztja a támogatásokat, de az független lesz a kormányoktól. A pénzt elosztó szervezetnek annyit írnak elő, hogy a konkrét támogatási programok kialakítása során a kormány képviselőivel is konzultálnia kell.

Mindezek után derült most ki, hogy Norvégia gyakorlatilag kiemeli a nagy vitákat kiváltó civil törvény hatálya alól azokat a szervezeteket, amelyek a civil alapból támogatást kapnak. Mint emlékezetes, a törvény alapján az érintett szervezeteknek fel kell tüntetniük, hogy külföldi adományt kapnak, és erről értesíteniük kell az adóhivatalt. Bár ezt a törvényt az EU Bírósága júniusban az uniós joggal ellentétesnek minősítette és megsemmisítette, az Országgyűlés máig nem helyezte hatályon kívül. Ennek egyelőre határideje sincs. A kormánytöbbség ellenzéki kezdeményezésre tárgysorozatba vette ugyan az erről szóló javaslatot, de az nem került napirendre. Így viszont például a jelentős források felett rendelkező Tempus Közalapítvány máig elvárja, hogy a nála pályázó civilek nyilatkozzanak arról, a törvény hatálya alá esnek-e. Az Európai Bíróság ítéletét ráadásul Varga Judit igazságügyi miniszter úgy kommentálta: azt végrehajtja a kabinet, de továbbra is cél, hogy „a civil szervezetek finanszírozásuk forrására is kiterjedően átláthatóan működjenek”. Ezért – tette hozzá – „a kormány a bíróság ítéletére is figyelemmel biztosítani fogja az ehhez szükséges eszközöket” valamilyen „átláthatósági nyilvántartás” létrehozásával. Vagyis a kormánynak továbbra is célja valamiképp megkülönböztetni a külföldről is támogatott szervezeteket. Csakhogy a jelek szerint számított erre a norvég fél a megállapodás megkötésekor. A civil alap kezelésére kiírt pályázatban ugyanis az is szerepel, hogy a kedvezményezettekre a „törvény jövőbeli módosításai” sem vonatkoznak majd.

Noha még csak most jelent meg a Norvég Civil Alap kezelésére kiírt pályázat, forrásaink szerint a lengyelországihoz hasonló megoldás jöhet létre Magyarországon  is. Mivel Lengyelországnak szintén hosszú vitája volt a norvég kormánnyal az ottani civil alapokról, ott végül a norvég és a lengyel kormány egyetértésével létrehozott konzorcium kezeli az összegeket. Lengyelország 2019 és 2024 között két alapból összesen 53 millió eurót költhet civil programokra: 23 millió euró jut regionális támogatásokra, míg 30 milliót egy három alapítványból álló konzorcium oszthat el pályázatok alapján. Utóbbi egyik tagja a Stefan Batory Alapítvány – ez Soros György Nyílt Társadalom Alapítványának lengyel „leányvállalata”.

– Enyhén szólva nem kedvel minket a lengyel kormány, de nem tudnak és mostanra már nem is akarnak beleszólni abba, még közvetve sem, hogy milyen módon használjuk fel a Norvég Alap civileknek szóló támogatásait – mondta a Népszavának Ewa Kulik-Bielinska, a Stefan Batory Alapítvány alapítvány ügyvezető igazgatója. A konzorcium két másik tagja szintén nem számít kormányközelinek. Mint azt Ewa Kulik-Bielinska elmondta, ennek oka lehetett az is, hogy – bár nyilvánvalóan szerette volna – a Mateusz Morawiecki vezette kabinet, egyszerűen nem talált olyan, számára megfelelő szervezetet, amelyik sikerrel pályázott volna.

Kinek, mire, mennyi?A Norvég Alap civil forrásainak kedvezményezettjei kizárólag kormányfüggetlen szervezetek lehetnek. A támogatási célterületek között kiemelten szerepel a nemek közti egyenlőség, a demokrácia és a jogállamiság erősítése, az LMBTQ-jogok népszerűsítése, vagy éppen az átláthatóság, médiaszabadság. A pénz legkevesebb 60 százalékát Budapesten kívüli tevékenységekre kell majd költeni. A Norvég Alap magyar civileknek szánt összeg 10,9 millió euró, azaz körülbelül 3,9 milliárd forint. A Magyarországnak szánt teljes Norvég Alapban összesen 214 millió euró – mintegy 75 milliárd forint – van, a pénz nagy része innovációra, gazdaságfejlesztésre megy majd, kormányforrásaink korábban ezért is vették szinte biztosra, hogy ha az utolsó pillanatba is de megegyeznek az oslói kormánnyal.

Kedvezményezett státusz jár azoknak, akik eddig érkeztek hozzánk, és huzamosabb ideje itt élnek.