Ipsos;koronavírus;

Illusztráció

- A magyarok bíznak a leginkább abban Európában, hogy a járvány után normalizálódik az élet

Azzal kapcsolatban viszont nagyon pesszimisták vagyunk, hogy a nők és férfiak keresete közeledhet egymáshoz a közeljövőben.

A magyarok saját életükre vonatkoztatva jobb évet várnak 2021-től, mint az idei volt, ugyanakkor nem hisznek a járvány utáni jobb világ eljövetelében – derül ki az Ipsos hetedik alkalommal elvégzett, Global Predictions nevű nemzetközi kutatásából. A 31 ország bevonásával zajlott adatfelvétel a világ lakosságának jövő évi várakozásait vizsgálta.

A koronavírus második európai hulláma idején világszerte összesen 15 700 válaszadóval készített felmérés azt mutatja, hogy globális és hazai szinten is egyetértés van abban, hogy 2020 egy nehéz év volt. 

10 lakosból átlagosan 9 érezte úgy, hogy országa, 4 lakosból 3 pedig, hogy önmaga és családja szempontjából is rossz évet zártunk.

A 77 százalékos világátlagot meghaladó azon magyar felnőttkorúak aránya (84 százalék), akik 2021-től egy jobb évet várnak. A világgazdasággal kapcsolatban már pesszimistábbak vagyunk: míg a magyarok 45 százaléka szerint várható erősödés a jövő évtől, addig a világátlag 54 százalék volt idén decemberben.

Az optimistább nemzetek közé jellemzően az ázsiai lakosok tartoznak, míg a másik végletet az európai országok képviselik.

A világ lakosságának 68 százaléka hisz egy valóban hatékony Covid-19 elleni vakcina kifejlesztésében. Az optimista kínaiak 92 százalékával szemben Franciaország képviseli a másik végletet, ahol mindössze minden második személy, a lakosság 48 százaléka bízik egy működőképes oltásban. Magyarország a világátlagnak megfelelő optimizmust mutat 69 százalékos arányával. 

A koronavírus utáni élet alakulásáról a világátlagtól eltérő véleményen vannak a magyarok. A lakosság 46 százaléka hisz a vírus utáni élet normalizálódásában, és ezzel nem csak Európában bizonyulunk a legoptimistábbaknak, de a világrangsorban is elöl szerepel hazánk.

A magyarok, akár a világ állampolgárainak többsége a társadalom kettészakadásában, és nem a felső és alsó jövedelmi csoportok közeledésében hisznek. Itthon 57 százalék lát erre több esélyt, szemben a pesszimistább 66 százalékos globális aránnyal.

A magyarok szerint viszont a nők és férfiak keresetének közeledése kevésbé valószínű a közeljövőben. Ebben a kategóriában nagyon pesszimisták vagyunk, hiszen csak minden ötödik honfitársunk, mindössze 21 százalék tudta ezt elképzelni. Eközben a globális arány 40 százalék. A vizsgált országok közül nálunk pesszimistábban csak az izraeliek látják a nők helyzetét.

(A 24.hu nyomán.)

Ezért továbbra is hordani kell a maszkot és tartani az egyéb intézkedéseket.