Sokan attól tartanak, hogy visszatér az októberi, illetve novemberi rémálom, amikor Európa államai körül itt fertőződtek meg a legtöbben és a halálos áldozatok száma is az egekbe szökött. A korházakban mintegy 6700 embert kezelnek, ami a legmagasabb szám november 13. óta, az egészségügyi tárca adatai szerint 954 ember került lélegeztetőgépre.
Jan Blatny egészségügyi miniszter szerint nem lehet összehasonlítani a mostani helyzetet az őszovel, mert közben olyan antigén teszteket kezdtek használni, amilyeneket akkor még nem tudtak, s olyanokat is a fertőzöttek közé sorolnak, akiknek nincs semmiféle tünetük. Ettől függetlenül derűlátásra nincs ok, hiszen az egy főre számított halálozás az ötödik legmagasabb volt a világon az elmúlt hét átlagát tekintve, illetve a több mint 10 millió lelket számláló országban legalább 750 ezren fertőződtek meg a koronavírussal.
A megoldást a tömeges oltások jelentenék. Az, hogy Csehország e tekintetben sem áll jól, Andrej Babis miniszterelnök szerint az Európai Unió hibája, úgy vélte, Brüsszel túl lassan engedélyezte a vírus elleni vakcinákat. A nyolcvan év felettiek január 15-től regisztrálhatják magukat az oltásra, a lakosság többi része pedig február 1-től. A vakcina beadásának időpontja a kor mellett a munkavégzés jellegétől, valamint az esetleges egészségügyi problémáktól függ. A fiatalabbak és egészségesek ugyan szintén bekerülnek a rendszerbe, de ők aligha kapják meg gyorsan a vakcinát.
Szerdáig mintegy 20 ezren adatták be maguknak az oltóanyagot, elsősorban egészségügyi alkalmazottakról és idősotthonok lakóiról van szó, közölte a virológus Roman Prymula, volt egészségügyi miniszter, akinek január 7-én adták be a vakcinát. A közszolgálati média értesülései szerint hét személynél tapasztaltak problémákat az oltás beadása után. Prymula arra számít, hogy az oltási kampány ellenére tovább nő a napi fertőzések száma, úgy véli, ez akár ismét elérheti majd a 20 ezret is. A CNN Prima News hírtelevízióban annak a véleményének adott hangot, hogy a kormánynak a járvány visszaszorítására tett lépései nem elegendőek, s további szigorításokra lehet szükség. A fertőzések magas száma azonban az oltási kampányt is hátráltatja – mutatott rá, s a helyzet legalább márciusig nagyon nehéz marad.