Zöldzóna;orrszarvú;Salzburg;szélesszájú orrszarvú;

- Elpusztult Kifaru, a salzburgi állatkert szélesszájú orrszarvúja

Az idős nőstény ősszel még kedélyesen legelészett, év végére azonban azonban megbetegedett.

Kifaru, a déli szélesszájú orrszarvú több mint 20 éve élt a salzburgi állatkertben, és még ősszel is kedélyesen legelészett a szavanna-kifutóban a látogatók nagy örömére. Az év vége felé azonban a 38 éves nőstény megbetegedett, állapota a gondos állatorvosi kezelési ellenére sem javult, röviddel az év vége előtt pedig annyira leromlott az egészségi állapota, hogy  a szakemberek az óév utolsó napján kénytelenek voltak véget vetni az életének.

Kifarunak nem voltak utódai, így genetikai szempontból nagyon értékes példánynak számított. Halála után a berlini Leibniz Zoológiai Intézet (IZW) kutatói eltávolították a petefészkét, hogy petesejteket nyerjenek ki belőle. Kutatók szerint hosszabb távon csak a mesterséges megtermékenyítés mentheti meg a kihalástól a behemót szárazföldi emlősöket.

Déli szélesszájú orrszarvúból Salzburgban három felnőtt példány él: Athos, a 18 éves bika, két nőstény, a 21 éves Yeti és a 15 éves Tamu, továbbá Tamika, a júniusban született nőnemű orrszarvúbébi.

Déli szélesszájú rinocéroszokból a világon még mintegy 20 ezer él, északi szélesszájú orrszarvúból viszont már csak két nőstény maradt meg. Ezt az alfajt déli „béranyák” utolsó északi hímektől levett szaporítóanyagával történő mesterséges megtermékenyítése útján próbálják megóvni a teljes eltűnéstől.

Kórházban 5 387 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 367-en vannak lélegeztetőgépen.