Az AstraZeneca gyógyszeripari vállalat hétfőn a koronavírus ellen kifejlesztett vakcinája feltételes forgalombahozatali engedélyéért folyamodott az Európai Gyógyszerügynökséghez (EMA). Ha a várhatóan néhány hetes folyamat az EMA pozitív ajánlásával zárul, akkor már februárban az európai piacon lehet a harmadik Covid19 oltóanyag. Sandra Gallina, az Európai Bizottság egészségügyért – és a vakcinák beszerzéséért – felelős főigazgatója az Európai Parlament környezetvédelmi bizottságában tartott meghallgatáson azt mondta: a cég kötelezettséget vállalt arra, hogy a hivatalos jóváhagyást követő harmadik héten már szállítani fog a megrendelőknek.
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy lezárta a tájékozódási célú megbeszéléseket a Valneva gyógyszeripari vállalattal összesen 60 millió adag oltóanyag megvásárlásáról. A Valneva egy hagyományos technológián alapuló vakcina kifejlesztésén dolgozik: jelenleg ez az egyetlen, európai klinikai vizsgálatokban tesztelt potenciális Covid19 elleni készítmény, amely inaktivált vírust tartalmaz.
A brüsszeli testület eddig hat oltóanyag-gyártóval irt alá szerződést, további kettővel – a Valnevával, és ezt megelőzően a Novavax-szal – lezárta a tájékozódási célú megbeszéléseket. Stefan de Keersmaecker, az Európai Bizottság szóvivője közölte azt is, hogy az EMA tárgyalásokat folytat az orosz SzputnyikV vakcina gyártójával, a vállalat azonban mostanáig nem kérvényezte az európai forgalomba hozatali engedélyt.
Sandra Gallina főigazgató tagadta, hogy az Európai Bizottság hibákat követett el a vakcinák beszerzésekor. Szerinte az EU27-ek összefogásának köszönhetően elegendő oltóanyag fog rendelkezésre állni. – Annyit vettünk, amennyit a gyártók kínáltak – mondta, hozzátéve, hogy a tárgyalásokon nem csak a mennyiségről, hanem a szállítási időkről és az árról is meg kellett állapodni. – Hiába vásárolok egymilliárd adagot, ha nem tudják leszállítani – érvelt. A szakember tudomása szerint egyetlen uniós ország sem kötött külön megállapodást a gyártókkal a közösség kontójára. Ennek ellentmond, hogy Németország állítólag az EU által lekötött mennyiségen felül 30 millió adag vakcina leszállításáról egyezett meg a Pfizer/BioNTech céggel. Brüsszelben bejelentették, hogy Stella Kyriakides egészségügyért felelős biztos levelet ír mind a 27 egészségügyi miniszternek azt tudakolva, betartják-e a gyógyszergyártókkal folytatott tárgyalásokra vonatkozó szabályokat. Az előírások tiltják a párhuzamos tárgyalásokat és beszerzést.
Az Európai Bizottság sok kritikát kapott a megállapodások titkossága miatt is, ezért úgy döntött, hogy hétfőtől hozzáférést biztosít az EP-képviselőknek a Curevac oltóanyag-gyártóval kötött, bizalmasan kezelt szerződéshez. Sandra Gallina szerint esély van rá, hogy hamarosan minden cég beleegyeezik a dokumentum szűk körű parlamenti megismertetéséhez.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ a jövő héttől rendszeres adatokat fog közzétenni az uniós tagállamok oltási kampányáról. Minden országnak hetente kétszer kell majd adatot szolgáltatnia arról, hol tart az oltási stratégiája végrehajtásában.