pályázat;turizmus;magyar idegenvezető;Kisfaludy-pályázat;

2021-01-16 08:45:00

Ráfizettek az idegenvezetők

Már nemcsak a kizárt fővárosi, hanem a támogatást nyert vidéki idegenvezetők is bosszankodnak egy rosszul kiírt pályázat miatt.

Rossz volt a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. nyáron közzétett pályázati felhívása, ezért jelentős többletköltségeik keletkeztek – keseregnek a vidéki idegenvezetők. A kiírás szerint turisztikai attrakciókról, városokról, természeti látnivalókról kellett leírást, túraútvonalat készíteni. Bérköltséget vagy működési költséget lehetett elszámolni, utóbbi esetében azonban az eredeti kiírás szerint csak a nettó értéket, az áfát nem. Vagyis a 100 százalékosra ígért támogatás helyett saját erőt is bele kellett tenni. Igaz, december 22-én módosultak a feltételek. Eszerint a támogatás számításának alapja az áfa-levonási joggal nem rendelkező pályázók esetében már a projekt költségeinek áfával növelt összege, vagyis a bruttó érték volt. Erről azonban csak december 28-án jelent meg a közlemény, a pályázatot pedig az év végén lezárták.

A problémát az jelenti, hogy az idegenvezetők többnyire egyéni vállalkozóként működnek, vagyis alanyi adómenetes  pályázók voltak. Így még ha nyertek is, sok pénzt dobtak ki feleslegesen - egy olyan időszakban, amikor a koronavírusjárvány miatt munkát sem kaptak. Mivel turisták nem igazán jöttek az országba, a pénz felhasználásának egyetlen módja az eszközvásárlás maradt, így főként laptopot, mobiltelefont, nyomtatót vettek. Arra törekedtek, hogy minél többet elköltsenek a nettó összegből, mert a maradékot vissza kellett adni a kiírónak, az áfá-t pedig mindenki maga fizette. 

A karácsony előtti módosításról nem értesültek időben, addigra már a pályázatukat, elszámolásukat lezárták, nem akarták azt az ünnepekre hagyni – panaszkodtak lapunknak az érintettek. Sokan bele sem vágtak az egészbe a kiírás miatt, hiszen nem volt annyi megtakarított pénzük, hogy kifizessék a legfeljebb egymillió forintos támogatás áfáját. Volt, aki azzal érvelt: lett volna ugyan fedezete az áfa visszafizetésére, mégsem pályázott, mert egy-egy turisztikai attrakció bemutatása rengeteg időt és munkát igényel. Végül mégis neki kellene pénzt kiadnia azért, hogy pályázata egy felhasználási szerződéssel a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) értéktárába kerüljön.

A lehetőségből a budapesti idegenvezetőket egyébként kapásból kizárták, ám a vidékiek is azt mondták lapunknak: nem éppen egy pályázat a legjobb megoldás a bajokra akkor, amikor hónapok óta nincs bevétele a szakmának a járvány miatt. Az jelentett volna könnyebbséget, ha a katás és alanyi adómentes vállalkozóknak a járvány ideje alatt elengedik az 50 ezer forintos havi adót.

Amekkora öröm, akkora csalódás is volt a támogatás, mert a kiírásban 100 százalékos intenzitás szerepelt, aztán kiderült, saját erő nélkül nem pályázhatunk, az áfát ki kell fizetni - mondta Kundi Viktória, a Magyar Idegenvezetők Egyesülete (MIE) alelnöke. Rosszul jártak az alanyi adómentesek is, mert megfinanszírozták az eszközbeszerzést, és mivel nettó értéken kellett elszámolni, az áfát nem tudták visszaigényelni az államtól – tette hozzá. Mire a módosítás az áfa-törvénynek megfelelően megtörtént, addigra az idegenvezetők többsége elszámolt a pénzzel, és le is zárta a pályázatát. Így aki az egymilliós keretét teljesen kihasználta, annak 270 ezer forint többletköltsége keletkezett, ami nulla bevétel mellett komoly plusz terhet jelentett. A MIE ezért levélben kérte az MTÜ-től, hogy a december 22.-ig lezárt pályázatokra fizessék ki a bruttó és a nettó összeg különbségét az idegenvezetőknek.

Erre egyébként meg is lenne a fedezet. Az engedéllyel rendelkező magyarországi idegenvezetők száma mintegy 15 ezer, de csak mintegy 4 ezren foglalkoznak ténylegesen hazai és külföldi turisták kalauzolásával. Közülük mintegy ezren lehetnek a pályázatra jogosult vidékiek, de ebből a körből mindössze 155-en pályáztak és 149-en nyertek. A támogatásra szánt keret 300 millió forint volt. Még ha mindenki a maximális 1 millióra is adta be az igényét, akkor is megmaradt 151 millió forint. Ebből kifizethető a pályázati felhívás elkésett módosításából adódott többletköltség.