szja;fiatalok;mentesség;

2021-01-22 07:04:00

Adómentes ifjúság

Legkésőbb 2022. január 1-től a 25 év alatti fiatalok teljes jövedelemadó mentességet kapnak – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió reggeli műsorában. Azt mondta, az intézkedés 130-150 milliárdba fog kerülni, de fontosnak tartja, hogy a fiataloknak is segítsenek, ne csak a nyugdíjasoknak. Az ügyben nehéz tárgyalásai vannak Varga Mihállyal, de „eldöntötték” a kérdést. Orbán szerint az átlagfizetésekig érdemes megadni a mentességet.

Sokat töprengtem, hogy mivel kezdjem írásomat. Természetesen örülni kellene, hogy a kormány a 25 év alatti fiatalok felé fordult, és tervezett intézkedésével mintegy 280 ezer ifjú munkavállaló zsebében – az szja mentességnek köszönhetően – több pénz marad majd a jövőben. Elégedett is lehetnék, hiszen az alacsony átlagkeresetű pályakezdő és kis gyakorlattal rendelkező alkalmazottak sorsa a miniszterelnök számára nem közömbös, és látványos – viszonylag kis költségvetési ráfordítást igénylő (cca. 150 milliárd forint/év) – lépéssel kedvezményezi a zsenge korú dolgozókat. Átmeneti jellegű lelkesedésem után azonban végiggondoltam az intézkedés vélhető indokait és várható következményeit, és pillanatnyi örömömbe bizony üröm is vegyült.

1. Kezdem azzal, hogy a miniszterelnök – saját bevallása szerint – a pénzügyminiszterrel közösen döntött a jövőbeni adóintézkedésről. A szakszervezetek és a munkaadói szövetségek véleményét még nem ismerjük, sőt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara főtanácsadóként ismert elnöke sem mondta eddig, hogy szja mentességet a junioroknak! Tehát szakmai vita megint nem volt, a kormányfő – csakúgy, mint más esetekben is - érdemi konzultáció nélkül, politikai döntést hozott. Mellékesen jegyzem meg, hogy a jelzett kérdéskör nem kormányzati, hanem parlamenti hatáskörben van (tehát törvénymódosítást igényel).

2. Kétszer ad, aki gyorsan ad – tartja a mondás. Ha alulfizetettek a fiataljaink, akkor már 2021. januárjától be kellett volna vezetni az szja mentességet, és nem halasztani azt a jövő év elejéig. A 2021. évi állami költségvetés kusza számai között bőven lett volna forrás egy 150 milliárdos adókedvezmény érvényesítésére. Az időzítés persze tudatos: az országgyűlési választás évének elején a 65 év felettiek megkapják az 53. és 54. heti nyugdíjukat, a 25 év alattiak pedig az adómentességet. Mindkét korcsoport tagjairól azt gondolja a kormányzó párt, hogy tudatlanok és megvezethetők. Az öregek szorult helyzetükben már minden morzsáért hálásak, a fiatalok pedig – mivel nincs élettapasztalatuk – könnyen elhiszik a szemfényvesztést. Arról nem is beszélve, hogy a Fidesz elfogadottsága - Kövér, Áder, Kásler és a többi szellemileg megkopott talpas (Buday Gyula, Németh Szilárd) megnyilvánulásai miatt – folyamatosan romlik a fiatalok körében. Ettől a húzástól Orbánék azt remélik, hogy a dolgozó fiatalok szavazóként talán még visszaszerezhetők, a főiskolásokról és egyetemistákról pedig már úgyis lemondtak.

3. Folytatva az előbb megkezdett gondolatsort. Az egyetemek „magánosításával” csökkenni fog a felsőoktatásban résztvevők száma. A korosztályos szja mentesség egyik nem is rejtett üzenete, hogy tanulás helyett minél hamarabb kezdj el dolgozni úgy, hogy még adót se kelljen fizetned. Iskolapad helyett válaszd a munkapadot! A kormány tehát a „felesleges” 2022. évi 150 milliárdját nem a hátrányos helyzetű fiatalok felzárkóztatására, képzésére és továbbképzésére kívánja fordítani, hanem a direkt zsebbe helyezett összegtől várja a szavazatok általi gyors megtérülést. Értékválasztás ez a javából.

4. Úgy hírlik, hogy az adómentesség csak bérjövedelmekre vonatkozik, és a mentesség határa a nemzetgazdasági bruttó átlagkereset, amely ma a teljes munkaidősök vonatkozásában, a KSH adatai alapján csaknem bruttó 400 ezer forint/hó/fő. (Az adat valódiságát most ne vitassuk.) Az szja mentesség tehát korhoz és jövedelemhatárhoz kötött. Ez azt is jelenti, hogy a Fidesz feladta az eddig „kőbe vésett” egykulcsos személyi jövedelem-adó szisztémát, hiszen 25 év alatt az átlagkereset alatt 0 százalékos szja kulcs lesz, az átlagkereset felett pedig a 15 százalékos elvonás érvényesül. Nem zavarja ez az egykulcsos szja alkalmazás rendíthetetlen híveit és hívőit?

5. Apró „technikai” problémát is felvet az új adózási módi. A tervek szerint a 25. életévet betöltött dolgozó fiatal azonnal kiesik a preferált körből, hiszen fordulónappal adófizető lesz. Bruttó 300 ezer forinttal számolok: ez szja mentesen nettó 244,5 ezer forintot, szja kötelezettséggel nettó 199,5 ezer forintot ér. A differencia 45 ezer forint. Nem költői a kérdésem: ki fogja (és milyen forrásból) eltüntetni a különbséget?Milyen érzés lesz nettó 45 ezerrel kevesebbet keresni csak azért, mert valaki „kiöregedett”? Gondoltak-e arra az íróasztalnál agyalók, hogy számos munkáltató – eléggé el nem ítélhető módon – úgy fogja a fiatalok bérét megállapítani, hogy a 25 év alattiak esetében kalkulációs tétel lesz az szja mentesség, és az is előfordulhat, hogy az éves bérfejlesztések során is visszaköszön, hogy a dolgozónak nem kell adót fizetnie. Azt elfogadom, hogy nem szimpatikus az általam leírt lehetséges gyakorlat, de hogy van reális alapja, az biztos.

Nem sajnálom a fiataloktól a többletjövedelmet, de úgy gondolom, hogy a választott megoldás nem célravezető. Terjedelmi okok miatt abba már bele sem kezdek, hogy milyen más célokra lehetne hatékonyabban felhasználni ezt a 150 milliárd forintos költségvetési tételt. A döntés megszületett, és ismerve miniszterelnökünket, felesleges lenne reménykedni korrekcióban vagy visszavonásban.

A 2022-es parlamenti választási hadjárat minden racionális érvet és minden eddig vallott értéket felülír. És még csak 2021. januárját írjuk. Mi jöhet még?

A szerző közgazdász, a Demokratikus Koalíció szakértője