hazugságok;vakcinahiány;kínai vakcina;

2021-01-23 06:35:12

A hiányzó vakcina hete

Azt állította Orbán Viktor (a Kossuth rádióban), hogy eddig sokkal több embert oltottak be Nagy-Britanniában, Izraelben és Oroszországban, sőt Kínában is, mint az Európai Unióban.

Ezzel szemben a tény az, hogy Izraelben a lakosság 38 százaléka kapott oltást, Oroszországban azonban az átoltottság csupán 0,7 százalékos, ami kisebb, mint az Európai Unióban (ahol 1,65) és Magyarországon (ahol 1,43 százalék). Ráadásul az orosz sajtó szerint a hivatalos adatoknál valójában jóval kisebb számban adták be a vakcinát. A lakosság arányában egyébként Kína is elmarad mind Magyarországtól, mind az Európai Uniótól, mert ott körülbelül 1 százalékot oltottak be valamelyik kínai szerrel. Vagyis a miniszterelnök nyilván más újságot olvas. De melyiket? A Zsenmin Zsipaót?

Azt is állította Orbán, hogy a cégek raktáraiban milliószámra áll a koronavírus vakcina, de Brüsszel nem adja ki az engedélyt, pedig azokkal már több millió embert beoltottak.

Ezzel szemben a tény az, hogy egyedül a brit AstraZeneca kérelme fekszik az európai gyógyszerhatóságnál, a cég raktáraiban azonban nem áll milliószámra a vakcina, mert mint közölték, egyelőre heti kétmillió adagot képesek szállítani. Hogy a kínaiaknál mennyi van raktáron, azt talán még Orbán sem tudja, de az biztos, hogy egyik oltóanyaguk engedélyezését sem kérelmezték Brüsszelben. Talán abban bíznak, hogy Orbán külön kérelem nélkül is kiadja majd az engedélyt, hiszen ő mindenhez (is) ért.

Azt állította továbbá a miniszterelnök, hogy egy komoly ország, mint Magyarország, nem engedheti meg magának, hogy kilincselnie kelljen vakcináért. Ezért a kormány elrendelte egy oltóanyaggyár felépítését. „Vakcina-ügyben nem leszünk még egyszer ilyen kiszolgáltatottak”.

Ezzel szemben a tény az, hogy mire a magyar gyár a magyar fejlesztésű vakcinát elő tudja állítani, a világon már több tucat fajta oltóanyag áll majd rendelkezésre. Ellenben ha egy új vírus és egy új járvány ütné fel a fejét, akkor nem az lesz a döntő, hogy van-e vakcinagyárunk, mert akkor más oltóanyagot kell kifejleszteni, és ebben a tőkeerősebb országok, illetve a nagy gyógyszergyárak behozhatatlan előnyben vannak. De legalább gyárunk és Orbánunk lesz. Ha így megy tovább, örökké.

Azt is állította Orbán (a csütörtöki Európai Uniós csúcs után az ottani viselkedési, tárgyalási kultúráról), hogy „26 ország ül ott, ez 26 különböző kultúra”.

Ezzel szemben a tény az, hogy nem 26, hanem 27. Lehet, hogy Orbán már eggyel kevesebb országgal számol? Vajon melyik lehet a következő kilépő?

Azt állította Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter (sajtótájékoztatóján azzal kapcsolatban, hogy pécsi virológusok szerint akkor érdemes beadatni a kínai vakcinát, ha azt az uniós gyógyszerhatóság engedélyezi), hogy Magyarországnak megvan a saját hatósága, és nem gondoljuk, hogy az uniós hatóság bármivel is megbízhatóbb, mint a magyar.

Ezzel szemben a tény az, hogy a brit gyógyszerhatóságról mégiscsak ezt gondolják, mert az AstraZeneca oltóanyagára mindenféle magyar vizsgálat nélkül adták ki az engedélyt. Passz.