vakcina;OGYEI;COVID-19;

2021-01-29 06:40:00

Covid-vakcina-biztos lett a külügyminiszter

A Népszava már jelezte, hogy olyan módosításra készül a kormány, ami után egyes covid-elleni vakcinák hazai alkalmazásához már a hazai gyógyszerhatóság előzetes vizsgálata sem kell.

A csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter erősítette meg lapunk információját, amikor arról beszélt, hogy minden a világban alkalmazott vakcinát, amivel több mint egymillió embert beoltottak, Magyarországon is ideiglenes vészhelyzeti engedélyt kaphatnak. A miniszter hozzátette: e vakcinákat még a felhasználás előtt ellenőrzi a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK).

Azt a kormányzat már korábban jelezte, hogy az orosz oltóanyagból februártól áprilisig egymillió embernek elegendőt rendelnének. Mint arról beszámoltunk: e vakcina is erős kormányzati sürgetés után, a külső szakértők aggályai ellenére kapott felhasználási engedélyt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettől (OGYÉI). Emellé érkezhet a jogszabály-módosítás után a kínai Sinopharm oltóanyag, amelynek a hazai engedélyezése korábban megakadt. A vakcina dokumentációját hónapok óta hiába várják a magyar engedélyező hatóságok. Viszont sikerült most a kormányrendeletet a kínai vakcina testére szabni, ugyanis azzal már oltanak Bahreimben, Szerbiában, a Seychelle-szigeteken, az Egyesült Arab Emírségekben.

A szóvivői tájékoztató után rögtön megjelent a Magyar Közlönyben az erről szóló kormányrendelet módosítás. Míg a korábbi szöveg azt vette számba, hogy milyen speciális esetekben adhat forgalombahozatali engedélyt a gyógyszerhatóság a vészhelyzetre való tekintettel, az új változat már kijelentő módban beszél az engedély megadásáról. E speciális esetek közé pedig bekerült az is, amikor legalább három, köztük legalább egy európai uniós vagy európai uniós tagjelölt államban a betegek számára hozzáférhetővé tették a vakcinát. Ebben az esetben csak annyi a megszorítás, hogy azt már legalább egymilió embernél kellett alkalmazni. Az utóbbi feltétel teljesülésének igazolását a külpolitikáért felelős miniszter feladatává teszi a rendelet. E jogszabály módosítással az OGYÉI-nek nincs is mérlegelési lehetősége, az engedélyt ki kell adnia.

Igencsak feltűnő, hogy csak egy oltás-beadási számot állított feltételként a jogszabály, viszont a következményekkel kapcsolatban semmilyen követelményt nem támaszt. Ezért egyebek mellett megkérdeztük az OGYÉI-től, hogy a hivatal szerint kellően biztonságos eljárás-e az, ha egymillió embert már beoltottak, de nincsenek dokumentumaink arról, hogy annak milyen hatása volt az érintettek egészségére? Kérdéseinkre ezúttal sem kaptunk választ. 

Érdeklődtünk a Magyar Orvosi Kamaránál is, hogy az ilyen feltételekkel Magyarországra érkező vakcinát szabad-e az orvosoknak alkalmazni? Mit gondol erről az orvosi kamara? A köztesület csak annyit közölt: ebben a kérdésben nem kívánnak nyilatkozni.

Kökény Mihály egykori egészségügyi miniszter Facebook-bejegyzésében azt írta: "Mit jelent ez? Nem kell már semmilyen hatósági engedély, jöhet a Sinopharm vakcina. Elég, ha Szijjártó igazolja, hogy az oltóanyagot három országban alkalmazzák és egyikük legalább uniós tagjelölt (pl. Szerbia); illetve egymillió ember már megkapta (Kína azt állítja), máris zöld utat kap." S egyebek mellett azt firtatta: vajon tájékoztatják-e a pácienseket, hogy sem az Európai Unióban, sem Magyarországon hatósági jóváhagyást nem kapott készítménnyel oltanak? Valamint, hogy nem kellene-e az egészségügyért felelős miniszternek, államtitkárnak, a tisztifőorvosnak és az OGYÉI vezetőinek lemondaniuk?