Oroszország;koncepciós per;Alekszej Navalnij;börtönbüntés;

2021-02-02 18:42:39

Három és fél évet kapott Putyin leghangosabb bírálója

Koholt váddal rács mögé küldték Alekszej Navalnijt. A három és fél év pont annyi, amennyit a Bloomberg forrásai már a múlt héten megjósoltak.

A korrupcióellenes aktivista a Vlagyimir Putyin elleni személyes támadástól sem riadt vissza: „Volt (Jobbágy-) Szabadító Sándor, volt Bölcs Jaroszláv és lesz Alsónadrág-mérgező Vlagyimir. Így fog bevonulni a történelembe” – jelentette ki a bíró és az ügyész legnagyobb döbbenetére és állandó közbevetése ellenére.

A hősies védekezés dacára a moszkvai városi bíróság pontosan úgy járt el, ahogyan azt a Bloomberg hírügynökségnek nyilatkozó Kreml-beli források már a múlt héten jelezték: letöltendőre változtatta Navalnij korábban felfüggesztett, három és fél éves börtönbüntetését, amibe beleszámít az a tíz hónap, amelyet házi őrizetben töltött.

Az ügyben, amelyben az eredeti ítélet született, az Európai Bíróság ártatlannak nyilvánította Navalnijt, mi több, Oroszország kártérítést is fizetett neki. Most mégis rács mögé küldik, mondván nem jelent meg az előírt találkozókon a pártfogó felügyelőjénél. Natalja Repnyikova bíró nem vette figyelembe, hogy Navalnij a kérdéses időben Németországban volt, miután kis híján végzetes merénylet áldozata lett, amikor a Tomszkban az FSZB gyilkos kommandója a Novicsok nevű harci idegméreggel preparálta az alsónadrágját.

A vádlott zsebre dugott kézzel, egykedvűen hallgatta az előre tudható ítéletet. Feleségének is csak annyit mondott, hogy „Még ne szomorkodj, minden rendben lesz!” Navalnijt egyelőre nem viszik büntetőtáborba, marad moszkvai börtönében, mert hátra van még a fellebbezés utáni másodfokú eljárás. Egy másik perben még súlyosabb, akár tízéves büntetés is fenyegeti. Néhány napja azt üzente, a félreértések elkerülése végett, hogy nem tervez öngyilkosságot.

A bíróság épületénél már kora reggeltől példátlan rendőri készültség volt. Csak itt több mint 230 tüntetőt vettek őrizetbe, de újságírókat is elvittek azok közül, akik nem az állami médiánál dolgoznak. A Navalnij visszatérése óta eltelt két hétben Oroszország-szerte már mintegy tízezer embert állítottak elő mert tiltakozásokban vettek részt.

A példátlan rendőrségi felhajtással és keménykedéssel a Kreml elérte, amit Navalnij sokáig nem tudott: az eddig párt és tömegtámogatás nélküli, marginális figurának tűnő jogászból a demokráciáért folytatott harc jelképe, a Béke Nobel-díj várományosa, Vlagyimir Putyin első számú ellenfele lett, aki mögé felsorakozott a különben szilánkokra hasadt politikai ellenzék és az utca is. Üldöztetése nemzetközi kérdéssé vált, amelyet Joe Biden elnök azonnal fel is vetett a Putyinnal folytatott első telefonbeszélgetésén.

Heiko Maas német külügyminiszter perceken belül követelte Navalnij szabadon bocsátását. Twitter-bejegyzése szerint az ítélet önkényes és súlyos csapást jelent az alapvető jogokra és az orosz jogállamiságra. A brit kormány közleménye Navalnij azonnali és feltétel nélküli szabadlábra helyezését követelte. Feltehető, hogy az Európai Bíróság sem hagyja annyiban korábbi felmentő ítéletének lábbal tiprását.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megpróbálta visszaverni a külföldi bírálatokat. Svéd kollégájával, Ann Lindével folytatott telefonbeszélgetésén felszólította Stockholmot, hogy szolgáltasson bizonyítékot Navalnij Novicsokkal való megmérgezésére, amit egyebek között svéd laboratórium is igazoltnak talált.

A CNN megszólaltatta Navalnij Litvániából nyilatkozó munkatársát, Leonyid Volkovot, aki szerint a cél immár nem csak Putyin megbuktatása, de az európai, demokratikus Oroszország megteremtése. Volkov ellen Moszkvában távollétében vádat emeltek, mondván tinédzsereket hívott az utcára az engedély nélküli demonstrációkra. Ő viszont az orosz vezetők elleni nemzetközi szankciókat sürget, hogy ezzel belharcot robbantsanak ki a Kremlben.