vakcina;Operatív Törzs;oltások;koronavírus;

- Fővárosi háziorvosok olthatnak először az orosz vakcinával

Folytatódik az idősek és megkezdődik a krónikus betegek oltása is, de a Szputnyik-vakcinát még csak az egészségesek és fiatalabbak kaphatják meg.

Ez a hét az „oltakozásban” a háziorvosoké – jelentette ki Müller Cecília, országos tisztifőorvos az Operatív Törzs keddi tájékoztatóján, miután ismertette a kormányzati tájékoztatóoldal aznap reggeli adatait.

Megjegyezte: ugyan az újonnan regisztrált, illetve az aktív fertőzöttek csökkenő száma nem tér el jelentősen az előző napokhoz képest, a kórházban, valamint a lélegeztetőgépen ápoltaké emelkedett. A szennyvízvizsgálatok szerint a vírus örökítő anyagának stagnáló vagy enyhén növekvő mennyisége is mindenkit óvatosságra int.

Müller elmondása szerint eddig 291 396 ember kapta meg az első oltást, és 110 395-n már a második adagot is. Az egészségügyi, illetve szociális intézmményekben befejezrék a kampányszerű oltásokat, és már több mint 35 ezer idős embert oltottak be.

Az e heti oltási programról elmondta: folyatódik az idősek és a magas kockázatú krónikus betegek beoltása a kedden érkező újabb Pfizer-, illetve a csütörtökre várt Moderna-vakcinákkal. Ezek beadását országosan a háziorvosoknak kell megszervezniük, ugyanakkor Budapesten plusz feladat hárul rájuk:

Müller Cecília felszólította az érintett 560 fővárosi háziorvost, hogy szervezzék meg azt is, hogy a krónikus betegségben nem szenvedők az orosz Szputnyik-vakcinával is oltakozhassanak. Minderre összesen 2800 adag oltóanyag áll rendelkezésre, a kijelölt háziorvosoknak a saját körzetükből 5-5 embert kell kijelölniük.

Az országos tisztifőorvos azt ígérte, minden orvos megkapja majd az orosz vakcina leiratát, amely azt is tartalmazza, hogy annak alkalmazása bizonyos betegségeknél kockázatos. Egyébként további 20 ezer beoltásra alkalmas orosz vakcina áll rendelkezésre, de azokat felhasználás előtt még ellenőrzik. 

„A 18 és 60 év közötti krónikus betegségben szenvedők az oxfordi fejlesztésű AstraZeneca oltóanyagból kaphatnak majd. Összesen 2040 háziorvosi praxishoz juttatnak el egy-egy ampullát, s egy ampulla tíz embernek elegendő”– mondta Müller Cecília.

Hozzáfűzte: azt ugyancsak a háziorvosok dönthetik majd el, hogy kik azok a krónikus megbetegedésben szenvedő 18 éven felüli fiatalok, akik soron kívül is megkaphatják az oltást. Ők a szív- és érrendszeri betegségben, tüdő- vagy vesebetegségben, daganatos megbetegedésben, cukorbetegségben szenvedők, illetve a szerv-transzplantáción átesettek köréből kerülhetnek ki.

Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára szerint a középiskolákban távolléti órákkal, míg az óvodákban és az általános iskolákban a megszokott rendben zajlik az oktatás. A járványhelyzetben minden érintett intézményben fenntartják a védelmi előírásokat, az elmúlt évekhez képest a hiányzások aránya sem jelentős.

Az államtitkár elégedetten nyilatkozott a középiskolai felvételikről, a január 23-i vizsganap és a január 28-i, valamint a február 5-i pótnapok lebonyolításáról. Megjegyezte, az előzetes eredmények szerint a diákok teljesítménye az előző évekhez hasonló volt.  

Maruzsa Zoltán megismételte: a kormány korábbi döntése értelmében a tavalyi tapasztalatok alapján készülnek a tavaszi érettségire, a szintén óvintézkedések mellett megtartandó írásbeli és szóbeli vizsgákra egyaránt. Ezzel összefüggésben arra kérik a középiskolákat, biztosítsanak konzultációs lehetőséget az érettségiző diákoknak, a pedagógusokat pedig arra is, hogy minél többen regisztráljanak az oltásra.

Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese a koronavírus-járvánnyal összefüggő hétfői rendőri intézkedéseket ismertette. Mint kiemelte, a vendéglátóhelyekre vonatkozó január 30-ától hatályos szigorúbb szabályok nyomán eddig hússzor kellett intézkedniük, egy üzemeltető eltiltására, illetve három üzlet féléves bezárására tettek javaslatot.  

Egy csendháborítási ügyben is eljártak a rendőrök a főváros IX. kerületében, ahol egy Airbnb-lakásban tíznél több külföldi állampolgár házibulit tartott. A bérbeadó ellen közigazgatási eljárást indítottak, míg a bulizók ellen szabálysértési feljelentést tettek.

A volt alkotmánybíró és egykori kancelláriaminiszter kormánybiztosként egyértelműen azonosul az egyetemi modellváltások szükségességével.