Zöldzóna;szén-dioxid;Elon Musk;

- Elon Musk százmillió dolláros klímavédelmi versenyt hirdetett

Nem teóriák kidolgozását, hanem gigatonnányi szén-dioxid kivonására is bővíthető rendszerek alkotását várja a négy évig tartó kihívásra jelentkezőktől.

Mint megírtuk, a Tesla és a SpaceX alapítója január 22-én a Twitteren jelentette be, hogy 100 millió dollárral jutalmazza a légkörben lévő szén-dioxid „befogására” kifejlesztett legjobb technológiát. A Business Wire-en megjelent közlemény szerint az Xprize, amely globális vezető szerepet tölt be az emberiség előtt álló legnagyobb kihívások leküzdését célzó, ösztönző erejű versenyek tervezése és lebonyolítása terén, bejelentette, hogy Elon Musk és alapítványának (The Musk Foundation) szponzorálásával szén-dioxid kivonási megoldások kifejlesztését célzó, 100 millió dolláros összdíjazású versenyt hirdet XPRIZE Carbon Removal néven.

Mint írták, az emberiség történelmében eddigi legnagyobbnak számító díj célja az, hogy felkeltse az újítók figyelmét, és olyan szén-dioxid-kivonási megoldások kifejlesztésére ösztönözze őket, amelyekkel sikeresen felvehető az éghajlatváltozás elleni küzdelem.

A négy éven át tartó globális versenyre a világ bármely tájáról nevezhetnek azok az újítók és csapatok, akik képesnek érzik magukat olyan megoldások kidolgozására és bemutatására, amelyekkel közvetlenül kivonható a szén-dioxid a légkörből vagy az óceánokból, majd a környezetet nem veszélyeztető módon hosszú távon tárolható.

A verseny nyertes csapatainak be kell mutatniuk megoldásuknak egy olyan precízen kidolgozott, hitelesített, skálázható modelljét, amellyel naponta 1 tonna szén-dioxid kivonása végezhető el. Továbbá meg kell győzniük a zsűrit, hogy megoldásuk gazdaságosan bővíthető olyan szintre, ahol már gigatonnányi szén-dioxid kivonására is alkalmas.

A verseny célja a klímaváltozás elleni küzdelem és a Föld szénegyensúlyának helyreállítását célzó erőfeszítések támogatása olyan hatékony megoldások kifejlesztésének ösztönzésével, amelyekkel elérhetővé válik a 2050-re kitűzött, évente 10 gigatonna szén-dioxid kivonását előirányzó globális cél.

"Valódi, érdemi hatást szeretnénk elérni. Nem pusztán a karbonsemlegesség a célunk, hanem a szén-dioxid-mérleg negatívba fordítása. (…) 

Ez nem egy teóriák kidolgozását célzó verseny;

olyan csapatok jelentkezését várjuk, amelyek valódi, mérhető hatást kifejtő, és a gigatonnányi kapacitási szintre bővíthető rendszereket képesek létrehozni. Bármi áron. Szorít az idő, cselekednünk kell" – hangsúlyozta Elon Musk, a Tesla és a SpaceX alapítója és vezérigazgatója.

"A versenyt kihívásnak szánjuk a mérnökök, tudósok és vállalkozók számára olyan karbonkivonó rendszerek kiépítésére és bemutatására, amelyek valóban hatékonyak" – magyarázta Peter H. Diamandis, az Xprize alapítója és ügyvezető elnöke. "Azt szeretnénk, ha ezek a rendszerek megépülnének, és kipróbálhatók is lennének. Reméljük, hogy ezzel a kihívással rávehetjük az állami és a magánszektor szereplőit a cselekvésre, és hasonló sikereket érhetünk el, mint a korábbi, 10 millió dolláros Ansari Xprize versennyel, amelynek eredményeként létrejött a kereskedelmi űrutazási ágazat."

Ahhoz, hogy az emberiség elérje a párizsi egyezmény egyik célját, azaz a Föld átlaghőmérséklete emelkedésének 1,5 Celsius-fok alatt tartását az iparosodás előtti szinthez képest, de még a 2 Celsius-fok alatt tartásához is, olyan merész, radikális technológiai innovációra van szükségünk, amellyel nem csak a CO2-kibocsátást tudjuk korlátozni, hanem ténylegesen ki tudjuk vonni a levegőből és az óceánokból a már ott lévő szén-dioxidot.

Ha az emberiség nem változtat a hozzáállásán, 2100-ra legalább 6 Celsius-fokkal emelkedhet a globális átlaghőmérséklet.

A versenykiírás április 22-én, a Föld napján jelenik meg, és akkor indul a regisztráció is. A verseny négy éven át tart, és 2025-ben, szintén a Föld napján ér majd véget.

A 100 millió dollár elosztása

18 hónap elteltével a verseny bírái a pályázók közül kiválasztanak 15 csapatot, amelyek mindegyike egymillió dollárt kap terve megvalósítására. Ezután az egyes mérföldkőnek számító eredmények elérésekor a csapatok „Milestone” (Mérföldkő) díjat kapnak, amely a működési költségeik finanszírozására szolgál. Ugyanebben az időszakban összesen huszonöt 200 ezer dolláros díjat osztanak a diákcsapatok legjobbjainak. A fennmaradó 80 millió dollárból 50 milliót az első, 20 milliót a második, 10 milliót pedig a harmadik helyezett kap. 

Nem gulyáságyúból esznek Orbán Viktorék, olimpikon mesterszakácsok- és cukrászok szállítják az étkeket a budai Várba.