Tudomány;asztronauta;űrhajós;ESA;Európai Űrügynökség;

Illusztráció

- Űrhajósokat és egy paraasztronautát toboroz az Európai Űrügynökség

Hat állandó tagot és húsz tartalékost keresnek. Utóbbinak nők és testi fogyatékkal élők is jelentkezhetnek.

Tizenegy év után először új űrhajósokat köztük egy paraasztronautát toboroz az Európai Űrügynökség (ESA). Jelentkezni március 31-től május 28-ig lehet, a hatlépcsős kiválasztási folyamat 2022 októberében ér véget – közölte a szervezet. 

„Hogy minden eddiginél távolabbra jussunk, saját horizontunkat is olyannyira ki kell szélesítenünk, mint még soha. Ez a kiválasztási folyamat ennek az első lépése” – mondta Jan Wörner, az ESA főigazgatója. 

„A sokszínűség előny”, gazdagítja a csapatot

– tette hozzá a főigazgató, aki kiemelten bátorítja jelentkezésre a nőket.

Az űrben valaha járt 560 személy közül mindössze 65-en nők, közülük 51-en amerikaiak. Az ESA csupán két nőt küldött eddig az űrbe - Claudie Haignere-t és Samantha Cristoforettit.

Az ESA hat személyt keres, akiket az asztronautacsapat állandó tagjaiként alkalmaznak, ők űrmissziókon vehetnek részt. Az ügynökség további 20 férfi és női asztronautát tartalékosi pozícióra keres, ők speciális missziókon vesznek részt.

A sokszínűség az ESA-nál nemcsak a nemre, a származásra, a korra, a háttérre vonatkozik, hanem akár a testi fogyatékossággal élőkre is – mondta David Parker, az ESA asztronautákkal és robotokkal végzett kutatásokért felelős igazgatója. 

A tartalékosi csapatba, a Parastronaut (Paraasztronauta) programba testi fogyatékossággal élő asztronautát is keresnek . Azt tervezik vizsgálni, milyen körülmények között repülhet ez a jelölt a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). „Sok a megválaszolatlan kérdés ezen a területen” – tette hozzá Parker.

A szervezet közlése szerint ez az első alkalom, hogy űrügynökség nyitott a fogyatékossággal élő személyek jelentkezésére.

A társadalom minden részének képviselete olyan feladat, amelyet nagyon komolyan veszünk

– hangsúlyozta David Parker. A jelentkezőknek egy önéletrajzot, egy motivációs levelet és egy orvosi igazolást kell elküldeniük. Rendelkezniük kell tudományos vagy orvostudományi diplomával, valamint néhány évnyi szakmai tapasztalattal.

Ismét súlyos higiéniai hiányosságokat találtak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei egy vágóhídon, ez alkalommal Vas megyében. Az üzemben tapasztaltak, többek közt az eszközfertőtlenítők működésképtelensége és a higiénikus kézmosás feltételeinek hiánya miatt a hatóság azonnali hatállyal felfüggesztette a létesítmény tevékenységét.