GDP;Varga Mihály;lezárások;koronavírus;

2021-03-08 08:00:00

Varga: hétszázalékos mínusz az év elején

A vírustámadás harmadik hullámával ismét bizonytalanabbá válik a gazdasági idei teljesítménye. A pénzügyminiszter szinte látatlanban beárazta még február végén, hogy az első negyedévet a GDP hét százalékos esésével zárjuk.

Hét százalékos GDP-visszaesést vár a kormány az idei év első negyedévére a tavalyi év hasonló időszakához képest. A Népszava több egymástól független forrása szerint is erről beszélt Varga Mihály zárt ajtók mögött még február végén a Külügyminisztérium szokásos nagyköveti értekezletén. A pénzügyminiszter szerint a szolgáltató szektor leállása és a nemzetközi beszállítói láncoknak kitett magyar ágazatok gyengélkedése okozza alapvetően a negatív adatot, és persze az is, hogy 2020 első három hónapjában még 2,2 százalékos pluszban volt a magyar GDP, vagyis viszonylag magas bázishoz képest esett vissza a termelés. A pénzügyminiszter forrásaink szerint arról is beszélt, hogy éves szinten 4-6 százalékos GDP-bővülést vár, a tavasz végétől, a nyár elejétől indulhat el erőteljesebben a növekedés. Mindez természetesen még a csütörtökön bejelentett lezárások előtti állapotot és várakozásokat tükrözi. Varga a múlt héten az MTI-nek arról beszélt, hogy ha húsvét után, megfelelő átoltottság esetén nyitni lehet, akkor van remény arra, hogy a magyar gazdaság a tavalyi év 5 százalékos visszaesése után az idén 4-4,5 százalékos növekedést érjen el. A pénzügyminiszter kijelentette: a korábbi prognózisokat nem kell felülvizsgálni, a második negyedévben jelentős változás történhet, és arra számítanak, hogy az előző év azonos időszakához képest az idei második negyedévben kétszámjegyű növekedés lehet. 

Talán kissé pesszimista a 6-7 százalékos visszaesést várnia az első negyedévre, ennél kisebb, négy százalékos lehet a GDP csökkenése az előző évhez képest – mondta a Népszavának Suppan Gergely a Takarékbank vezető elemzője, hozzátéve, hogy ezen a hétfőtől életbe lépő lezárások, ha nem is jelentősen, de még ronthatnak. Mint emlékezetes, tavaly az első hullámot érintő lezárások március utolsó két hetére és áprilisra estek, így a mostani időszak ezzel egybeesik, vagyis a bázishatás miatt olyan nagyot már nem tud zuhanni a GDP-index. Ráadásul idén szó nincs teljes lezárásról, az ipari termelés vélhetően gyorsuló pályán marad, a személyes szolgáltatásokban viszont számítani lehet visszaesésre. Ám, ha csak valóban két hétig tartanak a lezárások, akkor sem lesz tartós a fogyasztói kereslet kiesése, hiszen a háztartások csupán pár héttel halasztják az adott szolgáltatás vagy iparcikkek megvásárlását. A Takarékbank elemzője - a bejelentett lezárásoktól függetlenül -, a gazdaság felfutását a második negyedévtől, pontosabban májustól várja, amikor az átoltottság lehetővé teszi az üzleti szektorok szélesebb körű nyitását.