Két-három hetes újszülötteket is kezelnek a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben – mondta a Blikknek Dr. Szabó László, a kórház belgyógyászatának osztályvezető főorvosa. A járvány harmadik hullámában háromszor annyi gyereket kell ellátniuk, mint korábban és közülük többen is lélegeztetőgépre kerültek vagy műtüdő-kezelésre szorultak.
A főorvos elmondta, a járvány korábbi szakaszaiban inkább serdülőkorúak voltak, most viszont már fiatalabb életkorban is jönnek. Emlékeztetett: a szakirodalom is azt mondja, hogy az új kórokozó agresszívebb. Ez azt jelenti, hogy amikor a vírus korábban bekerült egy családba, legfeljebb egy embert betegített meg – most viszont mindenkit. Sokkal erősebb a fertőző képessége.
Dr. Szabó László azt is elmondta, hogy tavasszal a normál vírusfertőzések is okozhatnak lázat, fejfájást, hasfájást, hasmenést ez azonban értelemszerűen nem igényel kórházi kezelést. Ám amikor a gyermek elhúzódóan lázas, tehát több mint három napig magas láza van, nehezen kapja a levegőt, esetleg fullasztóan köhög, ami tüdőgyulladásra lehet jellemző, akkor mindenféleképpen gondolni kell arra, hogy covidos lehet.
Hozzátette: sajnos gyakori a MIS-C nevű, több szervet érintő gyulladásos eltérés, amit Covid utáni betegségnek tekintenek. Ezt már az első-második hullám után is tapasztalták. A többszervi gyulladás általában két-három héttel a koronavírusos megbetegedés után jelentkezik.
A főorvos azt mondta, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetnek 520 ágya van mindenféle betegekre, és ha szükséges, akkor át tudnak csoportosítani.
Nem tartok attól, hogy a kapuban áll a gyerek, és nem lesz hova lefektetni – fogalmazott.