Még az idei év elején a Más País nevű kis baloldali párt jelezte, a kabinet befogadta erre vonatkozó ötletét, emlékeztetett a brit Guardian. Azóta ugyan leálltak az ezzel kapcsolatos tárgyalások, de a következő hetekben újabb fordulót rendeznek. A négynapos munkahét támogatói szerint ezzel emelkedne a termelékenység, javulna az emberek közérzete és a klímavédelemben is fontos eszköz lenne.
Spanyolország már a nyolcórás munkanap bevezetésében is úttörőnek számított. Még 1919-ben, Barcelonában, 44 napos sztrájkot követően vezették be. Inigo Errejón, a Más País párt vezetője a Twitteren közölte, bár munkaórák tekintetében Spanyolország jóval az európai átlag felett áll, termelékenységben viszont a rosszabbak közé tartozik. „Meggyőződésem, hogy a több munkaóra még nem jelent jobb munkavégzést” – tette hozzá. Azok a cégek, amelyek részt vesznek a kísérletben, az állam az első évben esetleges bevételkiesésük 100, a második évben 50, a harmadikban pedig 33 százalékát állja. A Más País úgy véli, mintegy 200 cég csatlakozhat ilyen feltételekkel a programhoz, ami 3000-6000 közötti dolgozót jelent. A feltétel csak az, hogy az adott cég ne csökkentse a munkatársak fizetését. Hector Tejero, a Más País egyik tagja úgy számol, hogy a programot ősszel indíthatják el.
Mint a Bloombergnek a minap megjelent cikkéből kiderül, a világon egyre több cég kacérkodik a négynapos munkahét bevezetésének gondolatával. A ZipRecruiter nevű munkaközvetítő arról számolt be, hogy az eltelt három év alatt megháromszorozódott az ilyen feltételekkel állást ajánló hirdetések száma: a 10 ezerből 62 kínál négynapos munkavégzést. Nem is kis cégekről van szó. A fogyasztási cikkeket gyártó brit-holland Unilever tavaly decemberben indította útjára egy évig tartó kísérletét új-zélandi alkalmazottai számára. Japán nem a kevés munkavégzéséről ismert olyannyira, hogy többen vetettek véget életüknek a túlzott munkahelyi elvárások miatt. A tokiói parlament olyan törvényről szavazhat, amellyel egy plusz pihenőnapot biztosítanának az alkalmazottaknak, hogy így javítsanak közérzetükön.