Az elmúlt napokban kezdték postázni az oltási (hivatalosan védettségi) igazolványokat, amely igazolja, hogy az illető már átesett Covid fertőzésen vagy védőoltást kapott. Hogy ezzel a dokumentummal mit lehet kezdeni, az az Orbán Viktor által aláírt kormányrendeletből sem derül ki, de vélhetően a jövőben lehet valami funkciója, esetleg az utazások, vagy különböző rendezvények látogatásakor. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter február végén annyit árult el róla, hogy a házi karanténból biztos kiutat jelent, tegnap pedig azt mondta, az újranyitási terv (amelyről nemzeti konzultációban megkérdezik az embereket is) tartalmazni fogja, hogy milyen jogosítvány társul majd az oltási igazolványhoz.
Más probléma is felmerül azonban az igazolványok kapcsán, mégpedig az, hogy olyanok is megkapták, ráadásul nem kis számban, akik nem fertőződtek meg, és védőoltást sem kaptak. Az, hogy a kormányzat adatkezelési gyakorlatában súlyos hiányosságok vannak, leginkább az RTL Klubban bemutatott eset bizonyítja, miszerint egy koronavírus-fertőzésben elhunyt férfinek is postázták az igazolványt, a haláleset után két héttel.
Lapunknak Nagy Ákos zeneszerző számolt be tapasztalatairól. Elmondta, ő és felesége is megkapta az okmányt, bár egyiküket sem oltották be koronavírus elleni vakcinával és át sem estek a fertőzésen. Szerinte az állami hivatalok hibája emberek életét sodorhatja veszélybe, hiszen lehetnek olyanok, akik tévedésből kapják meg az oltási igazolványt, és visszaélnek azzal, kimaradnak az oltási folyamatból és adott esetben fertőzik környezetüket. Nagy Ákos annak tudja be a tévedést, hogy tavaly december 18-án ő és felesége is elment egy szűrőpontra, mert „valami bujkált bennük”. Az első és a második gyorsteszt is negatív értéket mutatott. Szerinte szűrési eredményük valahogy bekerülhetett az egészségügyi adatok közé, és egy állami hivatal „polcán” rossz helyre került.
Az igazolványokat Budapest Főváros Kormányhivatala állítja ki, megkeresésünkre nem reagáltak. Azt, hogy ki tekinthető fertőzésen átesettnek, az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben tartják nyilván, a rendszer fenntartója az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ). Az OKFŐ a belügyminiszter irányítása alatt van, aki egyébként felel a személyiadat- és lakcímnyilvántartásért is. Megkerestük a Belügyminisztériumot, de nem válaszoltak, így tett a Miniszterelnöki Kabinetiroda is, amely a vakcinainfón keresztül gyűjti az adatokat azokról, akik regisztráltak oltásra.
A koronavírus elleni védettség igazolásáról szóló, tavaly decemberi kormányrendelet adatfeldolgozóként említi a belügyminisztert. A védettségi igazolványhoz kapcsolódó rendszer adatkezelési és „alkalmazás-fejlesztési" feladatait nem személyesen Pintér Sándor látja el, hanem az IdomSoft Zrt. Ez a cég kezeli a választási rendszert, és ide futnak be a vakcinaregisztráció személyes adatai is. Az Idomsoft az állami tulajdonú Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ) alá tartozik, amely az "okmánylogisztikával kapcsolatos" adatfeldolgozói feladatokat központi szolgáltatóként végzi. Megkerestük a NISZ-t, de itt sem jártunk sikerrel.