Februárban országszerte 1,1 százalékkal nőttek a lakásbérleti díjak januárhoz képest – közölte az ingatlan.com több mint 35 ezer hirdetés adatai alapján. Ilyesmire tavaly június óta nem volt példa, ugyanakkor ez még lényegében stagnálást jelent. Egyelőre korai egy tartós bérletidíj-emelkedés kezdetéről beszélni. Éves szinten az országos lakbérindex még több mint 10, a fővárosi pedig 14 százalékkal csökkent - értékelte az adatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Az országon belül eltérő volt az ármozgás: havi összevetésben a közép-dunántúli és a dél-alföldi régióban 3 százalékos drágulás, a dél-dunántúli, az észak-magyarországi és a pest megyei régióban 0,5 százalékos csökkenés ment végbe. Budapest januárhoz képest 0,8 százalékos bérletidíj-emelkedéssel zárta a februárt, Pest külső városrészeben 2,5, a budai hegyvidéki kerületekben 3 százalékos növekedés látszott. Éves szinten azonban a különböző budapesti városrészekben 10-17,3 százalékos a visszaesés.
Március elején egyelőre nem érezhető további drágulás, így a fővárosban a március közepi kínálatban az átlagár továbbra is 130 ezer forint volt, a legdrágább kerületek közé tartozott az I., a II. és az V., ahol 160-170 ezer forint volt az átlagos havi bérleti díj. A legolcsóbb városrész a XIX. és a XX. kerület, ahol 110 ezer forintot kértek. Pécsett 87 ezer, Nyíregyházán 90 ezer, Debrecenben és Kecskeméten 100 ezer, Szombathelyen 108 ezer, Győrben 110 ezer forintra rúgtak az átlagos bérleti díjak.