Magyar-lengyel: Három lett az igazság

Bernau Péter
2021.03.25. 22:51

Fotó: PETER KOHALMI / AFP
Első világbajnoki selejtezőjén a magyar labdarúgó-válogatott fordulatos mérkőzésen 3-3-as döntetlent ért el az esélyesebb Lengyelország ellen.
A magyar futball legnagyobb ígérete, Szoboszlai Dominik továbbra sem áll Marco Rossi szövetségi kapitány rendelkezésére, az RB Leipzig légiósa talán májusra épül fel. Távollétében a jelenlegi keretből a pályára küldött tizenegynél nehéz lett volna erősebbet összeállítani. A lengyel együttes kapitánya, Paulo Sousa egy váratlant húzott: a kezdőcsapatba jelölte Michal Heliket, az angol másodosztályú Barnsley védőjét, a 25 éves játékosnak ez az első meccse a lengyel nemzeti csapatban. Az nem volt meglepő, hogy a világ jelenlegi egyik legjobb játékosa, Robert Lewandowski is tagja volt a lengyelek kezdő tizenegyének. „Mindkét csapat számára nagyon fontos ez a mérkőzés, felkészültek vagyunk, szeretnénk jól kezdeni a selejtezősorozatot” – mondta Rossi közvetlenül a mérkőzés előtt az M4 Sportnak. Az ötödik percben Kleinheisler talált be a lengyel kapuba, ám előtte szabálytalankodott, mivel buktatta Krychowiakot, a játékvezető érvénytelenítette a találatot. Egy perccel később már szabályos góllal vezettek a magyarok: lengyel bedobás után Fiola szerzett labdát a magyar tizenhatosnál, kiugratta Sallait, aki betört a vendégek büntetőterületén belülre és 14 méterről laposan a rövid sarokba helyezett (1-0). A lengyeleknél volt többet a labda, de veszélyes helyzetet nem tudtak kialakítani, mert a magyarok lezárták a területeket a kapu előtt, az első húsz percben a vendégek sem a széleken, sem középen nem tudtak a védelem mögé kerülni. A magyar csapat csak pillanatokig birtokolta a labdát, ám ilyenkor igyekezett a széleken pár passzal eljutni a vendégek kapujáig: Hangya lapos beadása után Lovrencsics kapáslövését fogta meg Szczesny. A 26. percben Bereszynski emelt a tizenhatoson belülre, Milik át is tudta venni a labdát, de mielőtt nagyobb baj történt volna, Orbán szerelt. A sportszerű mérkőzés első sárga lapját Helik kapta a 34. percben, mert hátulról rácsúszott Sallai lábára. A szabadrúgást követően Lovrencsics futott el a jobb szélen, a rövid sarokhoz lőtt labdája Szalai Ádámról pattant a kapu mellé. Az első félidőben a lengyeleknél volt többet a labda, de a magyarok előtt adódtak veszélyesebb helyzetek, megérdemelten vezetett a vendéglátó. A második felvonásban sem változott a játék képe, szerencsére semmilyen szempontból: a lengyelek támadtak, a magyarok pedig újabb gólt szereztek: az 52. percben Sallai lövését blokkolták a védők, a labda Szalai Ádám elé került, ő pedig hét méterről Szczesny mellett kapásból a hálóba emelt (2-0). Hármat cserélt Paulo Sousa, a lengyelek kapitánya és két perccel később döntetlent volt az eredmény: előbb a beállt Jozwiak beadása után a szintén csereként érkezett Piatek talált közelről Gulácsi kapujába, majd negyven másodperccel később Jozwiak már a vendégek egyenlítő találatát szerezte meg hat méterről (2-2). Úgy egyenlítettek a lengyelek, hogy előtte egy órán keresztül képtelenek voltak gólhelyzetet kialakítani. A gyors találatok után visszatért a mérkőzés a korábbi kerékvágásba, a vendégek birtokolták a labdát, a magyarok pedig igyekeztek lezárni a területeket és, ha labdát szereztek, akkor próbáltak gyors ellentámadásokat vezetni. Ez a 79. percben olyan jól sikerült, hogy megint itt volt az előny: Szalai Ádám beadása után Lang csúsztatta tovább a labdát, amit Orbán térddel 5 méterről a hálóba továbbított (3-2). Nem sokáig örülhettek a magyarok a vezetésnek, négy perccel később Lewandowski egy pillanatra őrizetlenül maradt 15 méterre a kaputól és ballal hatalmas gólt lőtt a bal felső sarokba. A magyar válogatott mindent megtett, amit tudott, erősebb ellenféllel szemben szerzett megérdemelten egy pontot. Az utolsó percben Fiola megkapta második sárga lapját, mert szabálytalankodott a lengyel kapu közelében, de ennek már nem volt jelentősége.

Vb-selejtező

I csoport, 1. forduló: Magyarország-Lengyelország 3-3 Puskás Ferenc Stadion, jv.: Brych (német). Gól: Sallai (6.), Szalai Á. (52.), Orbán (78.), illetve Piatek (61.), Jozwiak (62.), Lewandowski (83.) Kiállítva: Fiola (94.) Magyarország: Gulácsi – Fiola, Orbán, Szalai A. - Lovrencsics (Nego 66.), Nagy Á., Kleinheisler, Kalmár (Sigér 81.), Hangya (Lang 66.) – Szalai Á., Sallai (Varga K. 72.). Lengyelország: Szczesny - Bereszynski, Bednarek, Helik (Glik 58.), Reca (Rybus 79.) – Szymanski (Jozwiak 58.), Krychowiak, Moder (Piatek 58.), Zielinski – Lewandowski, Milik (Grosicki 84.).

Botladozó nagycsapatok

2021.03.25. 19:19

Fotó: FRANCK FIFE / AFP
Hollandia és Horvátország kikapott, a világbajnok francia labdarúgó-válogatott hazai pályán csupán döntetlennel kezdett az európai vb-selejtezők nyitó körében.
Gyakorlatilag nem hibázhat az a csapat, amely egyenes ágon szeretne kijutni a 2022-es katari labdarúgó-világbajnokságra. A csoportokból csak az első helyezettek szereznek közvetlenül részvételi jogot, a másodikok pótselejtezőre kényszerülnek a Nemzetek Ligájában legjobban szereplő két együttessel kiegészülve. A rajtnál a hollandok egyértelműen beragadtak, miután váratlan és meglepő 4-2-es vereséget szenvedtek Törökországban. A vendéglátók a 46. percben már 3-0-ra vezettek és bár a látogatók a 75. és 76. percben egyre csökkentették a különbséget, a harmadik gólját szerző Burak Yilmaz újabb találatára már nem érkezett válasz. A 35 éves csatár ebben a szezonban játszik első alkalommal külföldön, a francia élvonalbeli Lille csapatát erősíti. A hollandok a 95. percben tizenegyest hibáztak, Memphis Depay lövését Mert Günok hárította. Váratlan vereséggel kezdett a világbajnoki ezüstérmes Horvátország is: Zlatko Dalic szövetségi kapitány együttese Szlovéniában kapott ki 1-0-ra. A találkozó egyetlen gólját az osztrák Lienz 22 éves középpályása, Sandi Lovric szerezte. Nem így képzelték el első selejtezőmérkőzésüket a világbajnoki címvédő franciák sem, akik hazai pályán csak 1-1-re végeztek Ukrajnával. A franciák Antoine Griezmann révén szereztek vezetést a 19. percben, az ukrán egyenlítés Presnel Kimpembe öngóljával született 57 perc elteltével. A francia válogatott a magyarok csoportellenfele lesz a nyári Európa-bajnokságon. „Ellenfelünknek óriási szerencséje volt a mérkőzésen, frusztráltak vagyunk és csalódottak – mondta a meccs utáni sajtótájékoztatón Hugo Lloris, a franciák kapusa. - Ukrajna úgy ért el döntetlent, hogy nem szerzett gólt. Presnel nagyon balszerencsésen ért bele a labdába, ami úgy változtatott irányt, hogy már nem tudtam menteni. Senki sem hibáztatta emiatt, segíteni próbált, sajnos ez most nem sikerült.” Az Európa-bajnok portugál együttes – amellyel szintén találkoznak a magyarok az Eb-n - pályaválasztóként Makszim Medvegyev öngóljával verte meg nagyon nehezen 1-0-ra Azerbajdzsánt. A találkozót a koronavírus-járvány miatt Torinóban rendezték. „Kevés dolgot csináltunk jól ezen a mérkőzésen, de nem volt könnyű dolgunk – jelentette ki Fernando Santos szövetségi kapitány. - Le kell vonnunk a tanulságokat és előrenézni, következő ellenfelünk Szerbia, annak a mérkőzésnek egészen más lesz a képe. Szervezett, jó csapat vár ránk, amely várhatóan szeretne majd futballozni is, és nem kizárólag a rombolásra koncentrál majd.” Belgium 0-1-ről fordítva bizonyult jobbnak 3-1-re Wales-nél. „Kemény csatára számítottunk, Wales nagyon jól kezdett és megérdemelten szerzett vezetést a mérkőzés elején – hangsúlyozta Roberto Martinez, a belgák szakvezetője. - Nehéz volt alkalmazkodni a rendkívüli körülményekhez, ahhoz, hogy nincsenek nézők a lelátón. A walesiek vezetése után felébredtünk, egyre jobban játékba lendültünk és a kilencven perc alapján megérdemelt győzelmet arattunk.” Tiltakozó akcióval kezdődött a Gibraltár-Norvégia mérkőzés: a skandináv országban több élvonalbeli klub azt akarta elérni, hogy a válogatott bojkottálja a 2022-es katari világbajnokságot, mert az ázsiai országban kizsákmányolják a stadionok építkezésein dolgozó külföldi munkavállalókat, illetve nincs szólásszabadság az országban és a nők sem tudják érvényesíteni a jogaikat. A norvég futballszövetség a visszalépést nem támogatta, azzal viszont egyetértett, hogy szót kell emelni a katari jogsértések ellen. Ezért a norvég együttes játékosai „Emberi jogokat a pályán és azon kívül” feliratú pólókban hallgatták végig a mérkőzés előtt a himnuszokat. A találkozót a papírformának megfelelően magabiztosan nyerte 3-0-ra Norvégia.

Vb-selejtezők

1. forduló: A csoport: Portugália-Azerbajdzsán 1-0 Szerbia-Írország 3-2 D csoport: Franciaország-Ukrajna 1-1 Finnország – Bosznia-Hercegovina 2-2 E csoport: Belgium-Wales 3-1 Észtország-Csehország 2-6 G csoport: Törökország-Hollandia 4-2 Gibraltár-Norvégia 0-3 Lettország-Montenegró 1-2 H csoport: Szlovénia-Horvátország 1-0 Ciprus-Szlovákia 0-0 Málta-Oroszország 1-3

Négy bajnok és a trónkövetelők

Korom Milán
2021.03.25. 18:26

Fotó: BRYN LENNON / AFP
Idén is húsz pilóta verseng a világbajnoki címért, jelen állás szerint Max Verstappen lehet a címvédő Lewis Hamilton első számú kihívója.
Minden idők egyik legerősebb mezőnye állt össze a 2021-es Forma-1-es idényre, lévén Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Kimi Räikkönen és a két év után visszatérő Fernando Alonso személyében négy világbajnok is versenybe száll az újabb sikerekért. Ők négyen 14 vb-címmel rendelkeznek, ami rekordbeállítás, eddig egyszer, 2012-ben esett ez meg, akkor Michael Schumacherrel és Jenson Buttonnal kiegészülve hat vb-győztes sorakozott fel a rajtrácsra. A négy aktív bajnok közül idén csak Hamiltonnak van reális esélye arra, hogy tovább gyarapítsa vb-címei számát, esetleges nyolcadik végső sikerével pedig egyeduralkodóvá válna az örökrangsorban. Nem mellesleg ez az ötödik címe lenne zsinórban, ami Schumacher ferraris csúcsának (2000-2004) beállítását is jelentené. Az elmúlt években legyőzhetetlennek tűnő Mercedes a bahreini háromnapos teszten jócskán alulteljesített, az viszont az idény kezdeti szakaszában a német istálló mellett szól, hogy változatlan pilótafelállással vág neki a szezonnak, azaz Valtteri Bottas maradt a hétszeres bajnok brit csapattársa. Viszont, ha a 31 éves finn idén nem durrant nagyot, aligha marad 2022-re is az istállónál. A Mercedes idei legnagyobb kihívója a Red Bull lehet, amely sokak szerint már most esélyesebbnek tekinthető. A még mindig csak 23 éves Max Verstappen immáron hetedik szezonját kezdi meg a királykategóriában, a holland tehetség pedig az évek alatt lehiggadt, már nem kerül bele elkerülhető balesetekbe, s tavaly gyengébb autóval is több ízben borsot tört Bottas orra alá. A Red Bull fő problémája az volt az elmúlt években, hogy Verstappen egyedül szélmalomharcot vívott a Mercedesekkel, aktuális csapattársai jobbára a mezőnyben szenvedtek. Az osztrák alakulat éppen ezért idén fittyet hányt korábbi elvére, házon kívülről szerződtette Sergio Pérezt, akitől mindenképp jobb eredményeket vár, mint a korábbi Red Bull-junioroktól. A Mercedes mellett csak két csapat, a Williams és az Alfa Romeo nem változtatott pilótafelállásán, utóbbi továbbra is soraiban tudhatja a mezőny korelnökét, az örökifjú, most 41 esztendős Räikkönent. A többieknél nagy volt a jövés menés, a Haasnál különösen, hiszen két újonccal vág neki az idénynek. A Schumacher név újra feltűnik a mezőnyben, Michael 22 éves fia, Mick a tavalyi Forma-2-es bajnoki cím után az amerikai istálló színeiben mutatkozik be az elitkategóriában, csapattársa pedig az orosz Nyikita Mazepin lesz. Schumacher debütálása mellett sokan kíváncsian várják, hogy a tavaly pocsékul teljesítő Ferrari mire jut két huszonéves pilótájával, Charles Lecrerc-rel és Carlos Sainz Jr.-ral, de nagy várakozás övezi a kétszeres világbajnok Alonso visszatérését, mint ahogyan a 20 esztendős japán Jukoda Cuni bemutatkozását is. A tavalyi mezőnyből négy pilóta (Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo, Sainz, Pérez) is új csapatba igazolt, így várhatóan nekik egy kis időbe beletelik majd, míg felveszik a fonalat, mivel minden idők egyik legrövidebb felkészülési ideje állt a rendelkezésükre. „Akik csapatot váltottak, hátrányban lesznek azokkal szemben, akiknek már van tapasztalatuk a jelenlegi alakulatuknál” – jelentette ki Pérez, aki úgy érzi öt futamra lesz szüksége, hogy megismerje az autót és a csapatot. „Hasonló helyzetben vagyunk” – reagált a mexikói kijelentésére Vettel, aki műszaki problémák miatt még kevesebb tesztelhetett új autójával. Bahreinben tavaly két futamot is rendeztek, az elsőn érvényesült a papírforma, Hamilton győzött, egy héttel később viszont egy igazán kaotikus futam után Pérez, Esteban Ocon és Lance Stroll volt a sorrend. Ami biztosan különbség lesz a tavalyi versenyekhez képest, hogy Bahreinben lesznek nézők a lelátón: azok nyerhetnek bebocsájtást, akik a koronavírus elleni védőoltás mindkét dózisát megkapták, vagy átestek a betegségen.

Tovább tárgyalnak a sprintfutamokról

Ezen a hétvégén a csapatok vezetői újra tárgyalóasztalhoz ülnek, hogy megpróbáljanak megállapodásra jutni a sprintfutamok kapcsán. Egybehangzó sajtóhírek szerint az egyezség már megszületett azzal kapcsolatban, hogy három helyszínen (Silverstone, Monza, Interlagos) tesztjelleggel kipróbálják a 100 kilométeres szombati sprintfutamot, ugyanakkor mindez pluszköltséget jelentene az istállók számára. Az F1 vezetősége már felajánlott egy fix összeget, ám meg nem nevezett csapatok jóval több pénzre tartanának igényt.  A sprintversenyeken egyébiránt csak a dobogósokat díjaznák: három, kettő és egy ponttal.

A hétvége programja

Péntek Első szabadedzés: 12:30-13:30 Második szabadedzés: 16:00-17:00 Szombat Harmadik szabadedzés: 13:00-14:00 Időmérő: 16:00-tól Vasárnap Verseny: 17.00-tól Az eseményeket az M4 Sport élőben közvetíti.