Nagy-Britannia;kisebbségek;Boris Johnson;feketék;

2021-03-31 19:42:01

Fekete sztárok népszerűsítik a Covid-védőoltást

A feketéknek szóló akció szellemi atyja az egyik legfelkapottabb brit humorista és író, Sir Lenny Henry.

Két platformon, széles körben népszerűsített nyílt levélben és valamennyi nagy nézettségű tévécsatornán sugárzott videón is felemelte hangját az Egyesült Királyság néhány jól ismert fekete személyisége, hogy rávegye közösségét a Covid-védőoltás elfogadására. A hangzatos üzenet arra próbálja rávenni a színesbőrű lakosságot, hogy szakemberektől, például brit, afrikai és karibi orvosoktól, tudósoktól, és ne hozzá nem értőktől szerezzenek be információkat a vakcináról. "Azt szeretnénk, hogy biztonságban legyetek, és ne kerüljetek hátrányba" - szól a figyelmeztetés. A celebek emlékeztetik társaikat: "míg a többi közösség összetöri magát, hogy megkapja az oltást és milliók vannak már túl a vakcináción, közösségünk egyes fekete tagjai óvatosabbak". 

Az akció szellemi atyja az egyik legfelkapottabb brit humorista és író, Sir Lenny Henry, részvevői közé pedig olyan hírességek tartoznak, mint

  

Az édesanyáknak, édesapáknak, nagyszülőknek, nagybátyáknak, nagynénéknek, testvéreknek és más rokonoknak címzett levelet az Országos Statisztikai Hivatal nemrégiben nyilvánosságra hozott számai ösztönözték. Ezekből az derült ki, hogy míg a 70 éven felüli fehérbőrű lakosság 91,3 százaléka követte az NHS egészségbiztosító védőoltásra szóló behívóját, addig ugyanebből a korosztályból a fekete afrikaiaknak csak 58,9 százaléka, a Karib-tengeri országokból származó feketéknek pedig 68,7 százaléka élt a lehetőséggel. Hasonlóan alulreprezentált az Egyesült Királyság ázsiai kisebbsége, amely 73-74 százalékban tartotta fontosnak, hogy beoltassa magát. A vakcina iránti bizalmatlanságnak vallási megnyilvánulásai is vannak. A legalacsonyabb arányban, 72,3 százalékban a muzulmánok képviseltetik magukat az oltóközpontok előtt, de 78,1 százalékos arányukkal a buddhisták sem tülekednek a vakcinák nyújtotta védelemért.

A The Times napilap a kezdeményezés kapcsán idézi Robert Dingwallt, a Nottingham Trent Egyetemen szociológusprofesszorát, aki szerint több törődést igényel a fekete afrikai gyökerekkel rendelkező lakosság ahhoz, hogy bízni tudjon a kormányban. Példaként említi, hogy e réteg idősebb és mozgássérült tagjai nehezebben jutnak el az oltóközpontokba.  

Itt "nincs intézményes fajgyűlölet és a brit társadalom legtöbb különbségét olyan tényezőkkel lehet megmagyarázni, mint az osztály és a családi struktúra". Az összeállítás elismeri, "továbbra is érezhetőek a nyílt fajgyűlölet jelei", de azok a "gyakran jóakaratú fiatalok, akik ezt túlhangsúlyozzák, hamis benyomást keltenek az etnikai kisebbségek ellen beoltott társadalomról". Fontos eredmény, hogy szűkül a fehér többség és az etnikai kisebbségek közötti fizetési szakadék, mely mostanra 2,3 százalékra esett vissza. A felmérés huszonnégy ajánlása között említést érdemel, hogy a pandémia által okozott, különösen az eleve hátrányos helyzetűeket érintő oktatási kiesés orvoslására a tanórák számát növelni kell. Már meg is valósult, hogy a jövőben kivonják a forgalomból a sértő BAME (Black, Asian and Minority Ethnic, - fekete, ázsiai és etnikai kisebbségi) szociológiai rövidítést.