Ezermilliárdnyi közvagyonból lett magántőke

Fotó: Huszár Dávid / Népszava
Az államfüggetlen államtitkár és társai
A magyar kormány tavaly több lépésben 10-10 százaléknyi Mol- és Richter-részvényt adott át – a mostani esethez hasonlóan ingyenesen – a Budapesti Corvinus Egyetemet működtető Maecenas Universitatis Corvini Alapítványnak, illetve a magát „tehetséggondozó műhelyként” bemutató Mathias Corvinus Collegium hasonló nevű alapítványának. Csak e négy részvénypakett összértéke szerdai árfolyamon hétszázmilliárd forint. A két szervezet törvényi besorolása „közérdekű vagyonkezelő alapítvány”. Ellenőrzésüket a kormány szintén résmentesen átadta az irányító kuratóriumoknak. Az összefonódásokra jellemző, hogy a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány elnöke Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója, a Mathias Corvinus Collegium kuratóriumát pedig Orbán Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára vezeti – természetesen az államtól függetlenül. De a testületek tagsága is kizárólag állami-, Fidesz- és Mol-kötődésű üzletemberekből áll. A Mol – Új Európa Alapítvánnyal együtt tehát már az ezermilliárdot közelíti az a vagyonérték, amit az Orbán-kormány csak a köz Mol- és Richter-vagyonából saját embereinek adott át „jótékony” hasznosításra. Mint emlékezetes, az Orbán-kormány 2011-ben ötszázmilliárd forint közpénzt fizetett az orosz Szurgutnyeftyegáznak a Mol 21 százalékáért.
Százmilliárdjaink kerülnek NER-közelbe
A mostani lépéssel a 2022-ben alakuló új kormány minden, az olajcég feletti ellenőrzési lehetőségét elveszti, ami így fideszes kötődésű NER-alapítványok kezében marad. A kormány két év alatt gyakorlatilag úgy „magánosította” el a Mol 25 százalékát, hogy azért egy fillért nem kért. Vagyis az államot és az adófizetőket voltaképp több száz milliárdos kár érte. A másik oldalon NER-közeli alapítványok több százmilliárdnyi vagyon kaptak úgy, hogy azért nem tettek semmit. Mindezt a kormánypárti többség rendre új törvényekkel „papírozta le”. A jövőben három, gyakorlatilag Mol-vezetők és más fideszes oligarchák által irányított alapítvány ellenőrzi a Mol 30 százalékát úgy, hogy ennek 25 százaléka állami tulajdon volt. Egy politikai váltás esetén az új kabinetnek semmilyen befolyása nem marad a Molra, ellenben annak hasznáról-értékesítésről a jelenlegi kormányhoz, pontosabban a miniszterelnökhöz hű vezetők döntenek. Egy felvásárlási szándék esetén ez a 30 százalék, illetve azt ezt tulajdonló alapítványok nem kerülhetők meg. – írja elemzésében az Erste. Így ha netán valaki korábban kételkedett volna az olajcég korábban hangoztatott felvásárolhatatlanságában, most megnyugodhat, mert ez elé újabb akadályt emeltek. P. Zs.
Így "hatékonyabb" és "korszerűbb"
A közösségi célok hatékonyabb elérése, a sokféle és gyorsan változó közfeladat korszerű ellátása érdekében közérdekű vagyonkezelő alapítványok jöhetnek létre – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). A kormány sarkalatos törvényjavaslatban kéri az Országgyűlés egyetértését az új jogintézmény kialakításához. A csomag a felsőoktatási intézmények fenntartói mellett további öt alapítvány létrehozását kezdeményezi. Ezek főként kulturális, képzési, kutatási és tehetséggondozási feladatokat vállalhatnának át az államtól – írják, utalva az Alaptörvény kilencedik módosítására. A közérdekű vagyonkezelő alapítványok a mindenkori kormányzattól szervezeti, vagyoni és működési szempontból is függetlenül működnek majd – fűzték hozzá. Ehhez egységes átminősítési törvényt és legalább 600 millió forintos vagyonrendelést javasolnak a számukra, illetve bírósági bejegyzés is szükséges. Az alapítványok sem a közfeladat ellátásával, sem a közérdekű cél megvalósításával nem hagyhatnak fel - hangsúlyozzák. A Hauszmann Alapítvány főként Hauszmann Alajos életművének, építészeti és kulturális hagyatékának gondozásával, a Jövő Nemzedék Földje Alapítvány a vagyonkezelésében lévő mező- és erdőgazdasági földek megőrzésével, átörökítésével, az agrárképzés feltételeinek javításával foglalkozna, a Magyar Kultúráért Alapítvány nevelési, oktatási, kulturális tevékenységeket állna, a Makovecz Campus Alapítvány révén a névadó által tervezett piliscsabai campus épületei a jövőben is a magyar kulturális és szellemi élet javára szolgálhatnak, a Mol - Új Európa Alapítvány pedig a sport, a művészet és a tudomány területén kiemelkedő gyermekek, fiatalok tehetségének kiteljesítését könnyítené meg, gazdaságfejlesztési programokat, környezet- és klímavédelmi, fenntarthatósági tevékenységeket, valamint kutatásokat segítene elő – írja az ITM.