vakcina;gyerekek;beszerzés;koronavírus;

2021-04-09 22:01:32

Vakcinák megabeszerzésével indulna az újabb uniós oltási kampány

Gyerekek beoltására, és „emlékeztetésre” kellene még 1,8 milliárd adag. Nem apróznák el: egy gyártót akarnak, de meglehet, csak kettőből választanak.

Új vakcinabeszerzést tervez az Európai Bizottság, hogy legyen elég oltóanyag az uniós országoknak az emlékeztető oltásokhoz és a gyerekek beoltásához – jelentette a Die Welt című német lap pénteken. Mint írták, további 1,8 milliárd adagot rendelnének meg az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) ellen kifejlesztett valamelyik oltóanyagból.    

Sandra Gallina, az élelmiszerbiztonsággal és az egészségüggyel kapcsolatos uniós szakpolitikáért felelős főigazgatóság vezetője pénteken ismertette a tervet a bizottság vakcinabeszerzési tevékenységét a tagállamok részéről felügyelő és irányító testület előtt. Elmondta:

Brüsszel terve szerint az első szállítmányok még az idén érkeznének, a rendelések zöme pedig 2022-ben és 2023-ban futna be. Az új vakcinakészlettel a tavaly december végén elkezdett első oltási kampány utáni emlékeztető oltásokat lehetne megoldani, és be lehetne oltani az EU-ban élő nagyjából 70-80 millió gyereket és fiatalkorút, akikre nem terjed ki az első oltási kampány.

Az első oltási kampányhoz biztosított vakcinák beszerzéséhez képest szintén változás, hogy szigorúbb teljesítési feltételeket szabnának: negyedéves célkitűzések helyett havi szinten kellene rögzíteni a szállítási mennyiségeket, és a gyártónak kötelezettséget kellene vállalnia a szállítási menetrend betartására.

A lap felidézte, hogy az első oltási kampányra kialakított gyakorlat szerint a tagállamok megbízásából és felügyelete alatt tevékenykedő bizottság csupán keretszerződéseket köt, amelyekkel egy előre rögzített mennyiség EU-s értékesítését garantálja a vakcinagyártóknak. A keret révén rendelkezésre álló készítmények megvásárlásáról már a tagállamok kötnek egyedi megállapodásokat a gyártókkal. A Brüsszel által a keretszerződésekkel biztosított mennyiséget a tagállamok főszabály szerint népességarányosan osztják el egymás között.