Emellett felkéri a hatóságokat, hogy garantálják: a civilszféra többé nem lesz fenyegetések, támadások, lejárató kampányok célpontja, megkülönböztetés-mentesen részesül a pénzügyi támogatásokból, a működését szabályozó jogszabályt pedig széleskörű társadalmi konzultációk után fogják elfogadni.
A civil szervetek külföldi finanszírozásáról szóló, a köznyelvben LexNGO-ként is ismert jogszabályról lassan egy éve tudható, hogy sérti az uniós jogot. Az EU Bírósága tavaly júniusban marasztalta el Magyarországot a megbélyegző törvény miatt, de a parlament még mindig nem semmisítette meg.
A londoni székhelyű jogvédő szervezet hivatalos statisztikákra, újságcikkekre, kormányzati nyilatkozatokra és 15, biztonsági okokból névtelenséget kérő nem-kormányzati szervezet munkatársával felvett interjúra támaszkodva készített jelentést arról, milyen hatást gyakorol a LexNGO az Orbán-rendszerrel szemben kritikus civilek tevékenységére.
Az AI szerint a nem-kormányzati szervezetek működését korlátozó törvény “dermesztő hatást" gyakorol a civil szféra számos szereplőjére annak ellenére, hogy a be nem tartása miatt csak néhány NGO-nak kellett szembenéznie jogi következményekkel. A jogszabály hátráltatja, bizonyos esetekben kifejezetten megnehezíti e szervezetek munkáját. A harc, illetve az állandó harckészültség rengeteg időt és energiát emészt fel, elvonva a figyelmüket a tartalmi munkától. Egy nyilatkozó szerint a kormány célja, hogy folyamatosan fenntartsa a fenyegetést, és ellenségnek állítsa be a kritikus NGO-kat. Előfordul, hogy e szervezetek vezetői és munkatársai halálos fenyegetéseket kapnak, miközben a közösségi médiában verbális támadások állandó célpontjai. Emiatt az elmúlt években számos állami intézmény visszatáncolt a velük való együttműködéstől.
Az adományozók és a kedvezményezettek egyaránt óvatosabbak lettek, néhány intézményi donor vonakodva vagy névtelenséghez ragaszkodva nyújt támogatást. De a civil szférát övező politikai és jogi támadássorozatnak van pozitív fejleménye is: a célba vett NGO-k erőteljesebben támogatják egymást, elmélyítették az együttműködésüket. Emellett a szektor komoly figyelmet kapott, így nőtt a hazai egyéni befizetésekből származó támogatásuk összege, és nem csökkentek a nagy nemzetközi donoroktól érkező források sem.