temetés;Egyesült Királyság;Fülöp herceg;

2021-04-17 17:28:07

Eltemették Fülöp herceget

Az Egyesült Királyság újfent igazolta, mennyire utolérhetetlen hivatalos ceremóniák megszervezésében. Fülöp herceg temetése egyszerre volt katonai tiszteletadás egy karizmatikus vezető előtt és a legszűkebb királyi család meghitt gyászünnepsége.

Századik születésnapja előtt két hónappal bekövetkezett halála után nyolc nappal a windsori kastély udvarán és a Szent György-kápolnában a királyi család végső búcsút vett Fülöptől. A királyi hitves pozícióját a világon leghosszabban betöltő edinburghi herceg utolsó útra indulására csodálatos tavaszi napsütésben került sor. Az élő tévéközvetítés révén világszerte óriási figyelmet kapott gyászszertartásnak számos momentuma vonulhat be felejthetetlenül az emberek emlékezetébe.

Mint arról lapunk többször is beszámolt, a búcsúztatás a sokoldalúan tehetséges, szinte a végsőkig szellemileg és fizikailag aktív herceg kitörölhetetlen kézjegyét viselte magán. Amire a felhajtástól irtózó idős férfi sem számíthatott temetése előkészítése során, az a koronavírus-pandémia, ami egyrészt utolsó közös évükre elválaszthatatlanul összekötötte II. Erzsébettel, másrészt felismerhetetlenül visszafokozta az ünnepséget. A királyi hivatalos ceremónia londoni katonai díszfelvonulás-része elmaradt, a 800 főt befogadó Szent György-kápolnában pedig a járványügyi szabályok harminc főre csökkentették a részvevők számát. Boris Johnson kormányfő nemes gesztussal egy királyi családtag javára lemondott helyéről. A gyászszertartás első aktusaként megtartott egyperces országos néma csendet vidéki hivatali rezidenciája, Chequers bejárati ajtajánál teljesítette.

Ha a 2017-es visszavonulásáig nevéhez fűződő 992 jótékonysági intézmény csak lélekben is képviseltethette magát, a második világháborúban, majd Erzsébet trónra lépéséig kiemelkedő katonai tengerészeti szolgálatot teljesítő Fülöpöt vele összefonódó, díszegyenruhát és gyászkarszalagot viselő katonai egységek 730 fős parádéja kísérte percenként felhangzó ágyúdörgés mellett a windsori palota kapujától a Szent György-kápolna elé. A hadsereg zöld színére festett, Fülöp közreműködésével megtervezett speciális Land Rover halottaskocsira felhelyezett, angol tölgyből készült, a királyi hagyományoknak megfelelően ólommal kibélelt koporsót Fülöp saját zászlaja borította be. A közel 6,5 négyzetméteres lobogón jelképes jelentőséggel helyet kapott a Fülöp dupla királyi származására utaló három oroszlános és piros szíves dán címer és a görög nemzeti zászló fehér keresztje, valamint a Mountbatten család és Edinburgh városának szimbólumai. A koporsó tetején a herceg láthatólag sokat hordott tengerész sapkája, házasságkötésekor VI. Györgytől kapott kardja és legfontosabbként a II. Erzsébet által személyesen kiválasztott fehér virágokból, köztük liliomból, rózsából és fréziából összeállított gyászkoszorú kapott helyett, mellette egyszerű, kézzel írott üzenettel, "In loving memory", emlékedet szeretettel őrzöm, Lilibet, a királynő fiatalkori beceneve.

A halottaskocsi előtt a fegyveres erők parancsnokai és a herceg udvartartásának vezető tagjai vonultak, mögötte pedig katonai egyenruha helyett zsakettben, de kitüntetéseiket viselve vonult Fülöp három fia, illetve hosszú fekete ruhájában szálfa egyenesen egyetlen lánya, a hozzá jellemében leginkább hasonlító Anna királyi hercegnő. Vilmos és a temetésre Kaliforniából hazautazott Harry között Anna fia, Peter Phillips masírozott, a gyalogos menetet Anna férje, Tim Laurence és Erzsébet 2002-ben elhunyt húga, Margit fia, Snowdon grófja zárta. 73 éves házasságuk alatt talán először Erzsébet Fülöp mögött haladt hivatalos Bentley autójában, hozzá legközelebb álló udvarhölgye, Lady Susanne Hussey társaságában. A Szent György-kápolna előtt várta Fülöpöt kedvenc, szintén saját tervezte fogata és az azt hajtó két póniló, Balmoral Nevis és Notlaw Storm. Az ülésre a herceg sapkáját, kesztyűjét, plédjét és a lovak jutalmazását szolgáló kockacukrokat tartalmazó kis dobozt helyezték el.

A mindössze 50 perces gyászistentiszteletre a 95. születésnapját a héten betöltő II. Erzsébet már egyedül, segítség nélkül lépett be Windsor esperesének kíséretében. A Covid-korlátozásoknak eleget téve a legendás fegyelmezettségét és rendíthetetlen lelki nyugalmát sugárzó királynő, mindenki mással együtt arcmaszkot viselt, a ceremónia alatt pedig mélyen lehajtotta a fejét. A legmegrendültebbnek a trónörökös, Károly herceg látszott, akinek a jövőben növekvő felelősséget kell magára vállalnia. Az esperes és Justin Welby, canterburyi érsek által együttesen celebrált egyszerű szertartáson Fülöp érdemeinek méltatásán kívül leginkább a zenei elemek hathatták meg a jelenlévőket és tévénézőket, különösen a Skót Királyi Ezred dudásai által előadott Lamentáció és a Királyi Tengerészet kürtösei játszotta Takarodó. A kamerák diszkréten elfordultak, amikor Fülöp koszorúját lifttel a királyi sírboltba emelték le. Ez azonban nem a végső nyughelye, a királynő halála után mindketten a közeli Frogmore-ban felépített VI. György emlékkápolnába kerülnek.

A család nagy része gyalog távozott a búcsúztatásról. Megkülönböztetett figyelmet kapott, hogy az egymástól az utóbbi időben elhidegült Harry és Vilmos Katalin hercegnő társaságában együtt tette meg a kastélyig vezető rövid utat, elindulva remélhetőleg az enyhülés felé. Erzsébet a tervek szerint négy napot tölt még gyászban, majd visszatér hivatali teendőihez. 

A délutáni szertartást Justin Welby, Canterbury érseke, az anglikán egyház legfőbb vallási méltósága vezette.

Fülöpöt – ugyancsak saját kívánságnak megfelelően – a windsori kastélyparkban, a királyi család tagjainak fenntartott Frogmore Gardens temetkezési kertben helyezik végső nyugalomra.

A búcsúztatásról szóló képes összeállításunkat itt tudja megnézni.