zeneipar;

- Elégtelenek a zeneipari támogatások

A Music Hungary Szövetség szerint a kormány által nyújtott támogatás összege nem elegendő, a források nem a zeneipari szereplőknek jutottak, vagy ők igénybe sem vehették őket.

A Music Hungary Szövetség közleményt adott ki a csütörtöki kormányinfó után, amelyben a Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő által felsorolt, a zenei szektort segítő intézkedésekre reagálnak. Mint írják, a zeneipar nincs megmentve, ahogy már korábban is számos alkalommal jelezték: a sajtótájékoztatón felsorolt korábbi támogatások összegükben messze elégtelenek és sokszor rosszul célzottak voltak (tehát nem a zeneipari szereplőknek jutottak), vagy a zeneipari szereplők eleve igénybe sem vehették őket.  

„A Raktárkoncertek 5 milliárdos költségvetésének jelentős része a hivatalosan szerződött technikai partnerhez került megvalósítási költségként, a bekerült zenekarokhoz, előadókhoz és stábjaikhoz már csak az összeg kisebb hányada jutott el. (…) A 200 millió forintos, fesztiváloknak szánt pályázatnak eredetileg 700 millió forintos támogatási kerete volt, ám a kiírásnak sajnos olyan kevesen feleltek meg, hogy végül csak ennyi lett kiosztva”

– olvasható a közleményben. A bértámogatásokkal kapcsolatban megemlítik, hogy korábban levélben jelezték Varga Mihály pénzügyminiszternek, a zenei szektorra kevéssé jellemző az állandó alkalmazotti munkaviszony, ezért a bértámogatással a legtöbb élőzenei vállalkozás nem tud élni; emellett szintén jelezték, hogy az újraindítási kölcsön jogosultjairól a legtöbb élőzenei szektorban használt TEÁOR szám lemaradt.  

„A fenti támogatási formákból a valóban zeneiparba jutó összeg együtt együttesen is a töredéke annak, mint amelyekkel más szektorokat támogatott az állam, miközben az élőzenei piac visszaesése a legdrámaibb: 87 százalékkal csökkent a koncertek száma 2020-ban és a megvalósult rendezvények többsége is a járvány miatt a kis nézőszámú, alacsony jegyárú vagy ingyenes rendezvények közül került ki”

– írják. Közleményükben úgy fogalmaznak, tisztelettel szeretnék ismét felhívni a kormány figyelmét arra, hogy az élőzenei szektornak azonnali, hatékony, jól célzott anyagi segítségre, tervezhetőségre és a kulturális áfa bevezetésére van szüksége ahhoz, hogy újra tudjon indulni és fenn tudjon maradni. 

A kijárási korlátozások és a rendezvénystop napjaira otthonról elérhető kulturális programokat ajánlunk.