Nemrégiben látványos menet, a Fáraók arany parádéja vonult keresztül Kairón. 18 ókori egyiptomi király és 4 királynő múmiáját szállították át a régi, Tahrir téri, ókori leleteket bemutató múzeumból Fustatban (a régi Kairo egyik városrésze) 16 év alatt felépült új Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumába (NMEC), amelynek gyűjteménye így lett telejs. A hosszú építési időbe beletartozik, hogy a 2011-es Arab Tavaszt követő politikai instabilitás miatt az építkezés évekig szünetelt, majd nemzetközi kölcsönökből folytatódott, a tavalyi nyitás pedig a járvány miatt maradt el. A 22 múmia vasárnaptól tekinthető meg, ezzel teljes lesz a kiállított tárgyak együttese: 490 ezer négyzetméteren több mint 50 ezer tárgy várja az érdeklődőket. „A legfontosabb feladatunk a civilizációk fejlődésének, nem egyetlen korszaknak vagy területnek a bemutatása” – mondta Asmaa Said, a múzeum egyik kurátora. A nemrég érkezett múmiákat például úgy állították ki, hogy láthatók a körülöttük talált tárgyak, a festett falak a feliratokkal: így a látogatók az eredeti helyszínen érezhetik magukat. Minden múmia mellette ott van a fakoporsója is, ez sem feltétlenül volt így eddig.
Az állandó kiállítások kétféle elv alapján rendeződnek: egyrészt korszakok szerint, másrészt tematika szerint. A korok a következők: archaikus kor, fáraók kora, görög-római kor, koptok, középkor, az iszlám periódus, a modern és a jelen kor. A tematikus területek: A civilizáció hajnala, A Nílus, Írásbeliség, Állam és társadalom, Tárgyi kultúra, Hitek és gondolkodás, valamint A királyi múmiák galériája. Anyagot a hasonló tematikájú, más egyiptomi múzeumokból is kölcsönöztek.
Az új múzeum része az egyiptomiak azon törekvésének, hogy az ország Rómához hasonló turistacélponttá váljon, ahová nemcsak egyszer érdemes ellátogatni. Ezért szeretnék megújítani a kiállítási helyszíneket. A tervek szerint júniusban nyitja meg a kapuit egy másik, a Nagy Egyiptomi Múzeum a gízai piramisoknál. Az intézmény csaknem 100 ezer régészeti kincset számláló gyűjteményében kap helyet Tutanhamon fáraó sírjából származó teljes leletegyüttes, amely először lesz így látható. Kétezer olyan tárgyat állítanak ki, ami még sohasem volt közönség előtt.