Tudomány;dinoszaurusz;Atacama-sivatag;

2021-04-20 17:17:00

Ismeretlen dinoszauruszfaj maradványait fedezték fel az Atacama-sivatagban

A titanoszauruszok csoportjába tartozó állatnak kis feje, hosszú nyaka és farka, valamint a hasonló lényekhez képest szokatlanul lapos háta lehetett.

Korábban ismeretlen növényevő dinoszauruszfaj maradványait fedezték fel a világ legszárazabb sivatagában, a chilei Atacamában. A Carlos Arévalo chilei geológus vezette kutatócsoport Copiapó sivatagi várostól 75 kilométerre bukkant a maradványokra. 

Az állat az Arackar licanantay nevet kapta, amely kunza nyelven azt jelenti, hogy atacamai csontok. A titanoszauruszok csoportjába tartozó állatnak kis feje, hosszú nyaka és farka, valamint a többi hasonló lényhez képest szokatlanul lapos háta volt. Az Arackar egyes titanoszauruszokhoz képest kisebbnek tűnik. Az Andok keleti oldalán, Argentínában felfedezett Argentinosaurus több mint négyszer olyan hosszú lehetett - írták a tudósok, akik a Cretaceous Research című szaklap friss számában közölték a dinoszauruszfaj tudományos leírását.

Ritka, hogy az Andok nyugati oldalán titanoszaurusz maradványaira bukkannak, noha keletre, Argentínában és Brazíliában számos fajt fedeztek már föl. 

Évmilliókkal ezelőtt az ősállatokat burjánzó vegetáció vette körül a most holdbéli tájnak tűnő, homokból és kőből álló vidéken. A közelmúltbeli paleontológiai kutatások szerint az Arackar virágzó növények, páfrányok és pálmafák között élt 66-80 millió évvel ezelőtt. Atacamának ma vannak olyan részei, ahol száz éve nem esett eső, így alig él meg arra növény vagy állat.

Az újonnan azonosított faj egyedének maradványait a chilei Természettudományi Múzeumban állítják majd ki, amely jelenleg a pandémia miatt zárva tart.