Tavaly áprilishoz képest most 55 százalékkal több, mintegy 7500 új építésű lakóingatlant kínálnak eladásra, a meghirdetett újlakások száma a két évvel ezelőttit 81 százalékkal múlja felül – derül ki az ingatlan.com 20 ezer hirdetését vizsgáló elemzésből. Másik jelentős ingatlanpiaci fordulatként az látszik, hogy a vevők most már a lakások helyett egyre inkább a családi, iker- és sorházakat keresik. Az idén az érdeklődők 56 százaléka szeretett volna új házat venni, míg a korábbi években jellemzően csak 35-40 százalékuk. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a házak népszerűsége részben a járványhatással magyarázható, hiszen egyre többen költöznének nagyobb alapterületű, kertes lakóingatlanba. Másrészt az új házak négyzetméterára alacsonyabb is a lakásokénál. Április közepén a fővárosban az új lakások átlagos négyzetméterára 915 ezer forint volt, az új iker, sor- és családi házak négyzetméterét viszont átlagosan 726 ezer forintért kínálták. A megyeszékhelyeken az újépítésű lakások 611 ezer forintos négyzetméterárával szemben a házak 518 ezer forintos áron szerepeltek a kínálatban.
A lakásépítési adatok egyébként összhangban vannak az átalakuló kereslettel: a KSH adatai alapján az év első két hónapjában több mint 2200 lakóingatlan kapott építési engedélyt, ami 2017 óta a legmagasabb szint. Összesen 1710 egylakásos épület, lényegében családi ház kapott engedélyt, ami szintén rekordot jelent négyéves távlatban.
Tavaly több mint 28 ezer lakás épült meg. Ha a mostani trendek tartósan fennmaradnak, akkor 2023-24-ben akár 35 ezer új lakóingatlant adhatnak át Magyarországon, az évtized közepén pedig akár a 40 ezres szint is elérhető lehet – véli a szakértő. Hangsúlyozta: ez az új lakások és házak megfizethetőségének is a feltétele, mert a nagyobb kínálat növeli a piaci versenyt az árakban is. Ha fenntartható módon több ingatlan épül, akkor a kivitelezők is nagyobb kapacitást tudnak kialakítani, ami olcsóbb építkezéseket és megfizethetőbb lakásárakat is jelent. Ha viszont kevés ingatlan épül magasabb költségszinttel, akkor az drágább újépítésű lakásokat eredményez. Egy szűkebb kínálat esetén az újépítésú ingatlanokat drágábban is el lehet adni, ami pedig a használt ingatlanok áraiba is begyűrűzhet.