vakcina;Európai Gyógyszerügynökség;Johnson&Johnson;vérrög;Janssen;

- Az EMA nem javasolja a Johnson&Johnson vakcinájának felfüggesztését

A cég a múlt héten felfüggesztette európai szállításait, miután az amerikai hatóságok vizsgálatot kezdtek annak megállapítására, hogy van-e kapcsolat a gyár oltóanyaga és a vérrögképződés között.

Lehetséges az összefüggés a vérrögképződéssel járó rendellenességek rendkívül ritka esetei és a Johnson&Johnson koronavírus elleni oltóanyaga között. Ugyanakkor a vakcina előnyei továbbra is felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait - állapította meg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) kockázatértékelő bizottsága. A testület kedden közzétett véleménye szerint a megbetegedés veszélyét fel kell tüntetni a készítmény használati útmutatóján, mint nagyon ritka mellékhatást.

A Johnson&Johnson a múlt héten felfüggesztette európai szállításait, miután az amerikai hatóságok vizsgálatot kezdtek annak megállapítására, hogy van-e kapcsolat a gyár oltóanyaga és a vérrögképződés között.

2021. április 13-ig 7 millió embert oltottak be a vakcinával az Egyesült Államokban, ebből nyolc esetben alakult ki trombózisos megbetegedés. A rendellenesség 60 év alatti, főként nőbetegekben fordult elő, átlagosan az oltás után három héttel. Mint az EMA sajtótájékoztatóján elhangzott, a Johnson&Johnson oltóanyagának ritka mellékhatása nagyon hasonló az AstraZenecáéhoz, de a kevés esetszámból egyelőre korai következtetéseket levonni.

Emer Cooke az európai hatóság vezetője kérdésre válaszolva kifejtette: a hasonló, adenovírus technológián alapuló Szputnyik V esetében az EMA még nem tart abban a vizsgálati fázisban, amikor ismereteket szerezhetne a lehetséges előnyök és kockázatok arányáról. Megerősítette, hogy az EMA-nak nincs tudomása az orosz vakcina okozta trombózisos megbetegedésekről, hozzátéve, hogy ha ilyen történik, akkor a gyártónak kötelessége erről tájékoztatást adni. 

Egyelőre nem tudni, hogy mi okozta pontosan a 68 éves Idriss Déby halálát.