Londoni Szimfonikusok;Sir Antonio Pappano;

2021-04-21 16:05:22

Lovagváltás a zenekar élén

Sir Antonio Pappanót nevezték ki Sir Simon Rattle utódjának a szigetország első számú zenekara vezető karnagya tisztségére.

"Egy álom vált valóra" - ezzel a közhellyel kommentálta Sir Antonio Pappano a Londoni Szimfonikusok vezető karmestérévé való avanzsálását. A közvetlensége miatt általában egyszerű Tony-ként emlegetett muzsikus még 2024. szeptemberéig marad eddigi beosztásában, a Royal Opera House zenei igazgatójaként, ahol 2002 óta dolgozik, megdöntve a leghosszabban szolgáló Covent Garden szakmai vezető rekordját. Egy rövid átmeneti időszakban, 2023. szeptemberétől Pappano kinevezett vezető karnagyi címet viselve már részlegesen az LSO rendelkezésére áll majd.

Mint erről ez év januárjában lapunk is beszámolt, a Barbican kulturális központban székelő LSO eddigi vezető karnagya, Sir Simon Rattle 2023-ban feladja állandó nagy-britanniai zenei munkásságát és átteszi székhelyét Münchenbe, ahol a nagy becsben tartott Bajor Rádiózenekar frontembere lesz. A kiváló dirigens 1999 és 2018 között a Berlini Filharmonikusok élén állt. Ez alatt az idő alatt nem pusztán a német szövetségi állam és Berlin városa nagyvonalú kulturális mecenatúráját tanulta meg becsülni, hanem harmadszor is megnősült. Felesége, Magdalena Kožená énekesnő és három közös gyermekük bázisa változatlanul Berlin, azaz a távolság jelentősen lerövidül. Sir Simon nem is próbálta leplezni, hogy a családi megfontolások mellett döntésében szerepet játszott a Brexit és a londoni City, illetve a brit kormány ígéretének meghiúsulása, a tervezett szuper akusztikájú új koncertterem megépítésének feladása.

Alex Beard, a Royal Opera House vezérigazgatója az olasz származású, de már a szigetországban, az essexi Eppingben született, majd Amerikában nevelkedett Sir Antonio állásváltoztatását abból a szempontból méltatta, hogy a "muzsikus hosszú távon az Egyesült Királyságot tekinti zenei bázisának. Ez nagyon fontos akkor, amikor országos erőfeszítések történnek a művészeti világ újjáépítésére a pusztító pandémia után". Maga Tony Pappano a The Observer vasárnapi lapnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy "bevándorlók gyermeke, ami segített neki abban, hogy határozott munkaetikát fejlesszen ki, felelősséget vállaljon magáért és mindezt a hőn szeretett zene és opera szolgálatába állítsa". A maestro egyidejűleg a római Santa Cecilia Akadémia vezető karnagyának pozicióját is betölti, bár egyes hírek szerint ezt az elfoglaltságát még LSO-felelősségének átvétele előtt feladja.

Az LSO igazgatója, Kathryn McDowell kijelentésével, mely szerint "Tony minden egyes fellépése emlékezetes és különleges esemény" nagyon sokan értenek egyet, akik évek óta élvezték az általa vezényelt előadásokat az operaházban, különösen kedvenc zeneszerzője, Puccini műveit. Zenei érzéke, dinamizmusa, fantáziadús programválasztása és természetes bája a közönség kedvencévé tették. Kommunikációs ösztöneinek köszönhetően már eddig is számos tévésorozat - többek között Verdi és Puccini életművéről - magával ragadó házigazdája volt, így az LSO joggal reméli, hogy kész az új digitális és tévés-rádiós kalandokra. A 61 éves Sir Antonio Pappano gyorsan új munkaadója szívébe férkőzött, amikor kijelentette, "a Brexit nem csökkentette London jelentőségét, mint a világ egyik kulturális központjáét", hozzátéve, "a munkahelyi hűség ritkaságszámba megy manapság, de létfontosságú, hogy kötelezd el magad a csapatmunka és az általad vezetett intézmény mellett".

Sir Antonio Pappano operaházi utódlásáról nem született még döntés. Az esélyesek közé tartozik Edward Gardner brit karmester, korábban az English National Opera zenei igazgatója, jelenleg a Bergeni Filharmonikusok vezető karnagya.