Folyamatosan emelkedtek az idei első negyedévben a legnépszerűbb lakáshitelek referencia-kamatai. Az 1 százalékos növekedést azonban a bankok nem hárították át teljes egészében az ügyfelekre, így április elejétől 0,5 százalékos drágulás tapasztalható a jelzáloghiteleknél – derül ki a Duna House Pénzügyek elemzéséből. Ez viszont akár egymillió forinttal is megdrágíthat egy 15 millió forintos jelzálogkölcsönt.
Fülöp Krisztián, a Duna House Pénzügyek vezetője a következő negyedévben továbbra is élénk hitelpiacot vár, amelyet az esetlegesen tovább emelkedő kamatszintektől való félelem is hajthat. A 10 éves kamatok emelkedésével nem számít azonnali jelentős változásra a lakáscélú hiteleknél, de szerinte érdemes gyorsabb döntéseket hozni, mert a trend egyértelműen a növekedés irányába mutat. Az államilag támogatott hitelek konstrukciójában ugyanakkor sincs változás, így sokan élhetnek a garantált, végig fix 3 százalékos kamatozású hitel-lehetőségekkel – hangsúlyozta a szakértő.
A kamatemelkedés fokozatosan jelentkezik a piacon, ezért az egyes pénzintézetek kínálata között még eltérés lehet, így érdemes több ajánlatot megvizsgálni. Fülöp Krisztián szerint a mintegy 1,5 százalékos BIRS kamatfixingérték 2,5 százalékra emelkedése nem kell, hogy pánikot keltsen, hiszen 2019 első félévében hasonló szinten járt a mutató (a BIRS az a kamatláb, amelyen a kereskedelmi bankok egymásnak nyújtanak hitelt hosszabb időtávra, és amelyhez mérten a bankok az ügyfeleknek nyújtott hiteleiket is beárazzák).
Ez alapján az igénylők körében legnépszerűbbnek számító, 10 évre fixált kamatozású hitelek az eddigi átlagosan 3,7 százalék helyett várhatóan - ügyfél és ügylet minősítéstől függően - 4-4,5 százalékos kamattal lesznek elérhetőek a bankoknál.