koronavírus;járványügyi intézkedések;

- Merkel: szigor kell a járvány feltartóztatására

Németországban a beoltott emberek lazíthatnak, de csak akkor, ha bizonyíték lesz rá, hogy a vírus terjedését is gátolják a vakcinák.

A többi európai országban tapasztaltakra tekintettel nincs alternatívája a Németországban szombattól hatályba lépett szigorú, koronavírus elleni intézkedéseknek, vagyis az úgynevezett vészfékrendszernek – közölte Angela Merkel. A német kancellár szerint egyetlen országnak sem sikerült a járvány harmadik hullámának megtörése után lazításokat bevezetnie anélkül, hogy előtte kemény intézkedéseket hozott volna.

Heti videóüzenetében példaként az éjszakai kijárási tilalmakat említette, és mint mondta, Németország sem kerülheti el ezeket az intézkedéseket.

„Csakis a héten elfogadott korlátozásokkal lehetséges belátható időn belül apasztani a fertőzöttek számát”– fogalmazott Merkel.

Kiemelte, hogy a kórházak intenzív osztályaira rendkívüli nyomás nehezedik, és „igazi segélykéréseket hallanak” az orvosoktól és az ápoló személyzettől. Ugyanakkor szerinte a pandémia leküzdésében kulcsszerepet játszó oltási kampány is kezd lendületbe jönni.

Németországban eddig a lakosság 7 százalékát immunizálták teljes körűen. A Robert Koch közegészségügyi intézet (RKI) szerint a lakosság 22,8 százaléka kapta meg eddig valamelyik vakcina legalább első adagját.

„A teljesen beoltott emberek esetében bizonyos korlátozásokat feloldhatnak, amennyiben megállapítást nyer, hogy az oltás nemcsak a betegség kialakulása, de a vírus terjedése ellen is véd”– közölte Christine Lambrecht német igazságügyi miniszter

Hozzátette, ez nem valamiféle előjog az immunizált emberek számára, hanem alkotmányos követelmény. A tárcavezető szerint hétfőn vitathatják meg az erre vonatkozó felvetéseket.

A szövetségi parlament szerdán fogadta el a fertőző betegségek és járványok elleni védekezésről szóló törvény módosításával kialakított rendszert, amely a szövetségi kormánytól és a tartományi kormányoktól függetlenül, automatikusan beindul minden közigazgatási egységben, ahol tartósan – egymás után három napon keresztül – száz fölött van az előző hét napon regisztrált új fertőződések százezer lakosra vetített száma, azaz a hétnapi fertőzésgyakoriság.

A legfőbb szigorítás, hogy száz feletti hétnapi fertőzésgyakoriság esetén részleges kijárási korlátozást kell elrendelni este tíz és reggel öt óra között. A részlegesség azt jelenti, hogy a kutyasétáltatás, az egészségügyi séta és a kocogás éjfélig még engedélyezett, és halaszthatatlan ügy, például munkavégzés céljával bármikor el lehet menni hazulról.

Ezt egy nemzetközi kutatócsoport állapította meg 35 évvel a világ legsúlyosabb nukleáris balesete után.